Nabywca towarów powinien w tej sytuacji przede wszystkim ustalić, kto był importerem zobowiązanym do opodatkowania importu towaru i rozliczyć tenże import adekwatnie do dokonanych ustaleń. Jeżeli import był rozliczony w imieniu nabywcy, to powinien on żądać od pośrednika dokumentacji potwierdzającej to rozliczenie. Przy czym na podstawie przedstawionych w pytaniu danych można podejrzewać, że chiński dostawca zaniżył wartość towarów zawartych w przesyłce do kwoty nieprzekraczającej 150 euro i rozliczył import w ramach jednej z procedur uproszczonych. Dlatego właśnie miał możliwość dokonania zgłoszenia zbiorczego. Jeżeli tak w istocie się stało, chcąc pozostawać w zgodzie z literą prawa, polski nabywca powinien zawiadomić o zaistniałym incydencie urząd celno–skarbowy, który będzie miał możliwość rozliczenia importu w wydanej w tym zakresie decyzji.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z definicją wynikającą art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) pod pojęciem importu towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Z kolei na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 VATU podatnikami z tytułu importu towarów są m.in. osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Z danych przedstawionych w treści pytania nie wynika, czy odprawa celna była organizowana przez nabywcę towarów, czy też dostawcę. Jeżeli importerem był dostawca, to wskazana sprzedaż powinna być rozliczona w VAT jako sprzedaż krajowa. Jeżeli dostawca ten jest zarejestrowany w Polsce do celów VAT, to dla tej czynności podatnikiem będzie dostawca. Jeżeli dostawca nie jest polskim podatnikiem, to do opodatkowania dostawy, jako dostawy krajowej, zobowiązany będzie polski nabywca, na zasadzie wynikającej z art. 17 ust. 1 pkt 5 VATU.

Jeżeli natomiast polski nabywca nie dysponuje żadną dokumentacją wskazującą na opodatkowanie importu przez dostawcę, to na nim ciążą obowiązku celne i podatkowe. W takiej sytuacji nieposiadanie przez nabywcę jakiejkolwiek dokumentacji dotyczącej opodatkowania importu rzeczywiście jest problemem. Skoro import został zgłoszony do opodatkowania, to Autor nie poleca w tej sytuacji ponownie składać zgłoszenia celnego. Sprawę trzeba natomiast wyjaśnić, w tym w szczególności ustalić, kto był importerem zobowiązanym do opodatkowania importu i rozliczyć czynność, adekwatnie do ustaleń, w jeden z przedstawionych wyżej sposobów. Jeżeli import był rozliczony w imieniu nabywcy, to powinien on żądać od pośrednika dokumentacji potwierdzającej to rozliczenie.

Przy czym należy zauważyć, że zgodnie z § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zgłoszeń celnych, poza szczególnymi przypadkami dotyczącymi zgłoszeń celnych zwolnionych od należności przywozowych, zbiorcze zgłoszenia celne mogą być składane w zakresie importu towarów, których łączna wartość w jednej przesyłce nie przekracza równowartości 150 euro.

Skoro zatem w analizowanym przypadku mamy do czynienia z przesyłką o wartości przekraczającej 1000 USD, natomiast została ona rozliczona w zgłoszeniu zbiorczym, to można podejrzewać, że chiński dostawca zaniżył wartość towarów zawartych w przesyłce do kwoty nieprzekraczającej 150 euro i rozliczył import w ramach jednej z procedur uproszczonych, o których mowa odpowiednio w przepisach art. 138a–138h oraz 138i–138j VATU. Dlatego właśnie dostawca ten miał możliwość dokonania zgłoszenia zbiorczego. Jeżeli tak w istocie się stało, chcąc pozostawać w zgodzie z literą prawa, polski nabywca powinien zawiadomić o zaistniałym incydencie urząd celno–skarbowy, który będzie miał możliwość rozliczenia importu w wydanej w tym zakresie decyzji.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź