W opisanym przez Państwa przypadku ze wspólnikiem spółki, którego dotyczy pytanie, może zostać nawiązany stosunek pracy na stanowisku np. głównego księgowego. Jeśli w Państwa spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, to ona powinna zawrzeć umowę o pracę z członkiem zarządu spółki. Jeśli w Państwa spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie funkcjonuje rada nadzorcze, to zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinno uchwałą powołać pełnomocnika do zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółki, przy czym pełnomocnikiem tym nie może być żaden z członków zarządu spółki.

Szkolenia z zakresu prawa pracy – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Zgodnie z orzecznictwem SN jedynie status jedynego lub niemal jedynego wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprawia, że taki wspólnik nie może pozostawać ze spółką w stosunku pracy, ponieważ taka część udziałów zapewnia mu decyzyjne prawo głosu oraz w istocie właścicielski udział w zyskach, zwłaszcza gdy pełni on funkcję jednoosobowego zarządu (wyrok SN z 23.1.2020 r., II UK 243/18, Legalis). Ale sytuacja taka nie zachodzi w przypadku wspólnika spółki wieloosobowej (dwu- i więcej), nawet jeśli jeden ze wspólników posiada większościowy pakiet udziałów (wspólnik dominujący), o ile nie jest on niemal jedynym wspólnikiem (wyrok SA w Poznaniu z 7.4.2022 r., III AUa 1313/20, Legalis). Tym bardziej sytuacja taka nie zachodzi w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której każdy z dwóch wspólników posiada 50% udziałów spółki. Dodatkowo wspólnik spółki, którego dotyczy pytanie, nie pozostaje ze spółką w stosunku pracy, więc nawet nie zaistnieje sytuacja pozostawania przez pracownika w dwóch stosunkach pracy z tym samym pracodawcą. Dlatego też w opisanym przez Państwa przypadku ze wspólnikiem spółki, którego dotyczy pytanie, może zostać nawiązany stosunek pracy na stanowisku np. głównego księgowego.

Drugie z Państwa pytań reguluje art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim, spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Powyższa regulacja dotyczy wszelkich umów, w tym również umowy o pracę. Jeśli zatem w Państwa spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, to ona powinna zawrzeć umowę o pracę z członkiem zarządu spółki, co odczytywać należy albo jako obowiązek podpisania umowy o pracę przez wszystkich członków rady nadzorczej spółki, albo jako obowiązek podjęcia uchwały przez wszystkich członków rady nadzorczej spółki zezwalającej na podpisanie umowy o pracę przez jednego z członków rady nadzorczej spółki i następczego podpisania umowy o pracę przez tego członka rady nadzorczej spółki. Jeśli natomiast w Państwa spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie funkcjonuje rada nadzorcze, to zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinno uchwałą powołać pełnomocnika do zawarcia umowy o pracę z członkiem zarządu spółki, przy czym pełnomocnikiem tym nie może być żaden z członków zarządu spółki.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź