Z roku na rok coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić online. Właściciele i zarządy spółek bardzo często korzystają z E-KRS. Obecnie dzięki systemowi możemy założyć spółki, wprowadzić niektóre zmiany. Niestety część zmian można zgłaszać elektronicznie, a części nie można. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że firma, która zgłaszała jakieś zmiany papierowo automatycznie pozbawia się możliwości zgłaszania kolejnych zmian elektronicznie.

Co ma się zmienić?

Zmiana, która jest szykowana zgodnie z aktualnym stanem rzeczy ma wejść w życie w lipcu 2021. Jednak termin był przesuwany wiele razy. Jedyne co pozostaje to sprawdzać, czy lipcowy termin będzie utrzymany. To co ma wprowadzić nowe rozwiązanie to przejście w 100% do świata online. Każdą zmianę, zgłoszenie trzeba będzie wprowadzić za pomocą systemu e-KRS. Prawdopodobnie nie będzie to wielki problem dla firm, których udziałowcami i członkami zarządu są obywatele Polscy. Obecnie sporym wyzwaniem jest zgłoszenie sprawozdania finansowego, gdzie właścicielem udziałów jest spółka zagraniczna. Problemy mają również osoby nie posiadające numeru PESEL.

Jak działa e-KRS?

Obecnie tzw. usability systemu e-KRS pozostawia wiele do życzenia. Często wyskakują tzw. błędy, ale niestety nie wiadomo, co źle zrobiliśmy. Nowa wersja e-KRS ma wprowadzić w wielu miejscach zamknięte pole wyboru, co wyklucza możliwość zrobienia błędu. Dodatkowo lepiej mają być oznaczane pola obowiązkowe do wypełnienia. System ma również mieć możliwość automatycznego powiadamiania o zarejestrowanej zmianie.

 

Generalne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych

System e-KRS ma również posiadać automatyczne połączenie z systemem gromadzącym zawarte akty notarialne. Wielu przedsiębiorców obawia się konieczności podpinania skanów. Obecnie często pojawiają się błędy dotyczące formatu i wielkości pliku. Od lipca 2021 zamiast skanu będziemy podawali jedynie numer z repozytorium. Tym samym podpisując umowę u notariusza od razu powinniśmy otrzymać taki numer, dzięki czemu unikniemy skanowania dokumentów.

System e-KRS na pewno to rozwiązanie idące z duchem czasu i wymaganiami przedsiębiorców. W mojej ocenie zmiany są wprowadzane bardzo wolno. Niestety sam system i jego intuicyjność pozostawia trochę do życzenia. W praktyce w wielu przypadkach i tak prawicy załatwiają sprawę za przedsiębiorcę. Najczęściej z uwagi na trudności w praktycznym korzystaniu z tego portalu.