Dane o cenach i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w III kwartale 2019 r., które opublikował Narodowy Bank Polski potwierdzają, że na rynku trwa hossa. Popyt na nieruchomości ciągle jest duży, jednak autorzy Raportu zaznaczają, że liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych, jest niższa w porównaniu do tych samych okresów w roku 2018. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym oraz wtórnym ciągle idą do góry.

Według danych zebranych przez NBP rosły średnie ceny ofertowe i transakcyjne za metr kwadratowy mieszkań na obu rynkach pierwotnych i wtórnych. Autorzy opracowania zauważają, że ceny ofertowe rosły szybciej niż transakcyjne, „co oznacza, że sprzedający spodziewali się szybszego wzrostu cen”, a utrzymująca się różnica średnich cen transakcyjnych i ofertowych może wskazywać na to, że kupujący nie godzą się na takie podejście ze strony sprzedających.

Ciekawie przedstawiają się dane dotyczące wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w złotówkach (bez umów renegocjowanych). W III kwartale 2019 r. wartość kredytów wyniosła ok. 14,4 mld złotych, co oznaczało spadek o 1,9% wobec danych z II kwartału. Jeśli jednak porówna się dane rok do roku, to zauważalny jest znaczący wzrost – aż o 10,4% względem III kwartału 2018 roku.

Optymistycznie wyglądają informacje dotyczące mieszkań oddanych do użytku, jak też rozpoczętych budów. W III kwartale 2019 r. w obu przypadkach notowano historycznie wysokie dane. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w III kw. 2019 r. w Polsce oddano do użytkowania ok. 50,9 tys. mieszkań, czyli około 3,5 tys. więcej niż w okresie od kwietnia do czerwca 2019 roku. To oznacza także wzrost o około cztery tysiące względem III kwartału 2018 roku. Podaż nowych mieszkań powinna się utrzymać co najmniej na tym samym poziomie. W okresie od początku lipca do końca września 2019 r. w Polsce rozpoczęto budowę ok. 63,1 tysiąca mieszkań – to wzrost o ok. 2,8 tysiąca lokali względem III kwartału 2018 r. oraz więcej o ok. 1,5 tysiąca mieszkań w porównaniu do poprzedniego kwartału roku 2019.