W ocenie autora nie jest to prawidłowa praktyka.
Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Przedsiębiorstwo w spadku stanowi jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, która jest podatnikiem w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony, stosownie do treści art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PDOFizU).

Na gruncie PDOFizU przedsiębiorstwo w spadku ma zatem status samodzielnego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą bądź jest traktowane jako podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej. Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji z 8.10.2022 r. (0114-KDIP3-2.4011.867.2022.1.MJ):

Interpretacje
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej usankcjonowała nowy podmiot, który stał się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Na mocy powyższych uregulowań przedsiębiorstwo w spadku uzyskało odrębną podmiotowość prawnopodatkową, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej w zakresie podatków związanych z działalnością tego przedsiębiorstwa. Działalność przedsiębiorstwa w spadku została uznana za pozarolniczą działalność gospodarczą, a tym samym stanowi odrębne źródło przychodu. Ponadto przyjęto zasadę, że podatek dochodowy od osób fizycznych od działalności przedsiębiorstwa w spadku obliczany będzie na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przedsiębiorstwo w spadku posiada zatem status samodzielnego podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, bądź traktowane jest jako podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej.

W tej sytuacji są to płatności podatnika za prywatne rachunki innego podatnika, więc w ocenie autora sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.

Tego typu jak opisane w pytaniu transfery pomiędzy dwoma różnymi podatnikami – przedsiębiorstwem w spadku i żoną prowadzącą gospodarstwo rolne – nie powinny raczej mieć miejsca.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź