Nawet jeśli przedsiębiorcy przysługuje prawo do emerytury, nie powoduje to obowiązku zawieszenia bądź zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej. W związku z tym, iż pytający osiągnął wiek emerytalny, nie dotyczą go ograniczenia przychodowe skutkujące ewentualnym zawieszeniem lub zmniejszeniem emerytury (art. 103 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; dalej: EmRentyFUSU).

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Jednocześnie przepisy nie przewidują żadnych ograniczeń dla emerytów, którzy zamierzają nadal wykonywać działalność gospodarczą. W związku z tym okoliczność, iż ZUS ustali, iż przedsiębiorcy przysługuje prawo do emerytury, nie powoduje obowiązku zawieszenia bądź zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 103 EmRentyFUSU prawo do emerytur i rent ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu na zasadach określonych w dalszych przepisach.

Zgodnie z art. 104 EmRentyFUSU prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Chodzi o zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności oraz służbę wymienioną w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 EmRentyFUSU.

Dla emerytów i rencistów, którzy prowadzą pozarolniczą działalność, za przychód powodujący zawieszenie prawa do emerytury lub renty lub zmniejszenie ich wysokości, przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.

W myśl art. 18 ust. 8 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana przez przedsiębiorcę kwota. W zależności od tego, czy przedsiębiorca spełnia warunki do opłacania składek na preferencyjnych warunkach, nie może być ona niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia albo 30% minimalnego wynagrodzenia, jeżeli przedsiębiorca ma prawo do ulgi z racji rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 104 ust. 7 EmRentyFUSU prawo do emerytury ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu w kwocie wyższej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Zgodnie z art. 104 ust. 8 EmRentyFUSU w razie osiągania przychodu w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty, świadczenie ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia.

W związku z powyższymi przepisami należy wskazać, iż co do zasady w przypadku osiągania przychodu z działalności gospodarczej w wysokości:

1) do 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – przychody z JDG nie wpływają na pobierane świadczenie emerytalne,

2) powyżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – przychody z JDG powodują pomniejszenie świadczenia emerytalnego o kwotę tego przekroczenia, ale nie więcej niż o maksymalną kwotę zmniejszenia,

3) powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – skutkuje zawieszeniem świadczenia emerytalnego.

Jednakże zgodnie z art. 103 ust. 2 EmRentyFUSU przepisu o zawieszeniu lub zmniejszeniu prawa do emerytury nie stosuje się do emerytów, którzy osiągnęli wiek emerytalny 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni), z zastrzeżeniem art. 103a EmRentyFUSU. Przepis art. 103 EmRentyFUSU wskazuje na przypadek emeryta osiągającego przychody z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

W stanie faktycznym pytający wskazał, że w maju 2025 r. osiągnął wiek emerytalny i chce przejść na emeryturę, jednocześnie dalej prowadząc działalność gospodarczą. Należy zatem wskazać, iż w związku z tym, że pytający osiągnął wiek emerytalny, nie dotyczą go ograniczenia przychodowe skutkujące ewentualnym zawieszeniem lub zmniejszeniem emerytury (art. 103 ust. 2 EmRentyFUSU).

Wciąż masz wątpliwości? Zapytaj eksperta. Sprawdź