Nowe przepisy wejdą w życie w pierwszej połowie kwietnia 2023 r.
Pobierz bezpłatny e-book "Praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy" Łukasza Prasołka i poznaj nowe obowiązki.

 

Od Autora:

Łukasz Prasołek

 

Praca zdalna zastąpi dotychczasową telepracę, pracę zdalną wynikającą z tzw. specustawy covidowej oraz stosowany powszechnie w firmach benefit w postaci tzw. home office. Nowe przepisy wejdą w życie w pierwszej połowie kwietnia, gdyż Prezydent podpisał ustawę w dniu 27 stycznia 2023 r. i po jej publikacji w Dzienniku Ustaw rozpoczęło się dwumiesięczne vacatio legis, które dotyczy tej części nowelizacji przepisów Kodeksu pracy.

Wdrożenie pracy zdalnej przez pracodawców nie będzie proste, ponieważ wymaga stworzenia lub zmiany kilkunastu dokumentów z trzech obszarów – prawa pracy, bhp i RODO. Na szczęście całość wdrożenia można przeprowadzić elektronicznie, co w wielu przypadkach będzie znaczącym ułatwieniem.

W e-booku znajdziesz odpowiedzi na powyższe kwestie i będziesz gotowy do zmian.

Rodzaje pracy zdalnej

Po zmianach wprowadzonych w Kodeksie pracy będą trzy rodzaje pracy zdalnej:

1) całkowita, która będzie rozwiązaniem najbardziej zbliżonym do dotychczasowej telepracy;

2) częściowa, która będzie odpowiednikiem pracy zdalnej covidowej i różnych form pracy hybrydowej, które pojawiły się na rynku pracy w ostatnich latach; oraz

3) okazjonalna, która będzie odpowiednikiem stosowanego w niektórych firmach benefitu w postaci tzw. home office (HO), czyli pracy świadczonej z domu na wniosek pracownika w związku z jego prywatną potrzebą.

Wdrażanie pracy zdalnej

Zgodnie z nowymi przepisami zasady wykonywania pracy zdalnej będą musiały zostać opisane w odrębnym dokumencie, którego nazwa zależy od tego, czy w firmie działają związki zawodowe. W firmach uzwiązkowionych będzie to porozumienie zawarte ze związkami, a w firmach nieposiadających związków – regulamin dotyczący pracy zdalnej, który powinien w takich przypadkach zostać skonsultowany z przedstawicielami załogi.

Uprawnienia pracownika zdalnego

Pracownik wykonujący pracę zdalnie ma generalnie takie same prawa jak ogół pracowników, ale w celu zabezpieczenia go przed nierównym traktowaniem – w stosunku do pracowników pracujących stacjonarnie ustawodawca zdecydował się na dodatkową regulację w kwestii równego traktowania.

Pobierz bezpłatny e-book „Praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy”

Wypełnij formularz, w e-mailu zwrotnym otrzymasz link do publikacji.

 

  Oferta bezpłatnego e-booka kierowana jest do firm, biur rachunkowych, instytucji, kancelarii prawnych i nie jest dostępna dla klientów indywidualnych.

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu realizacji zamówionych usług. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.   

   

  Łukasz Prasołek
  Ekspert z zakresu prawa pracy

  Poznaj autora i zapoznaj się z zawartością publikacji

  Praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy

  Łukasz Prasołek

  2023 r.

  Wydawnictwo C.H.Beck

  O Autorze

  Łukasz Prasołek – ukończył z wyróżnieniem Wydział Prawa UW oraz studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Organizacji w SGH. Były pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy specjalizujący się w praktycznych aspektach czasu pracy i czasu pracy kierowców.

  Następnie przez 10 lat pracownik Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od 2016 r. prowadzi własną działalność doradczą z obszaru prawa pracy – Nowoczesne Kadry Łukasz Prasołek, a od maja 2016 r. jest także wspólnikiem w spółce Praktyczne Szkolenia Prasołek & Sawicki Sp. J. specjalizującej się w szkoleniach z prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków. Jest autorem wielu książek z zakresu prawa pracy oraz stałym współpracownikiem Dziennika Gazety Prawnej. Od ponad 15 lat prowadzi szkolenia z czasu pracy, wynagrodzeń oraz różnych aspektów prawa pracy w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Współpracuje z firmami z branży IT dostarczającymi oprogramowanie do zarządzania czasem pracy w firmach.

  Prowadzi audyty z obszaru optymalizacji czasu pracy, kadrowo-płacowe oraz przygotowujące pracodawców do wdrożenia elektronicznej dokumentacji pracowniczej.

  Spis treści

  1. Definicja i rodzaje pracy zdalnej
  2. Zasady wdrożenia pracy zdalnej w organizacji
  3. Treść regulaminu pracy zdalnej
  4. Uprawnienia pracownika zdalnego
  5. Zasady ponoszenia przez pracodawców kosztów związanych z pracą zdalną
  6. Kontrola pracownika zdalnego
  7. BHP a praca zdalna

  Wypróbuj Legalis Księgowość Kadry Biznes i zapoznaj się z większą liczbą publikacji, wzorów i aktualności.

  Możesz też zadać pytania w Poradni eksperckiej telefonicznej i mailowej.

  Wypróbuj Legalis Księgowość Kadry Biznes. Pełna wersja programu bezpłatnie na 7 dni!

  Zadzwoń:
  22 311 22 22
  lub zostaw swoje dane, a Doradca przeprowadzi szkolenie z obsługi
  i uruchomi dostęp

  W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).

  W polu numeru NIP należy stosować wyłącznie cyfry (min. 10).

  Uzyskaj dostęp

  * Pola wymagane
  Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


  Oferta kierowana jest do biur rachunkowych, firm, instytucji i nie jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.