Dokument zawiera informacje dotyczące amerykańskich standardów prywatności w zakresie zbierania zagranicznych danych wywiadowczych. Został on wydany w celu utrzymania zgodnego z prawem oraz swobodnego przepływu danych na linii Unia Europejska – USA.
Wiele firm oraz osób fizycznych kontaktowało się z rządem USA w celu otrzymania informacji dotyczących ochrony prywatności na terenie Stanów Zjednoczonych. Biała księga zawiera dokładne informacje o zabezpieczeniach oraz linki do zasobów, mogących mieć wpływ na analizy przeprowadzane w wielu firmach.
Bez względu na powyższe dokument nie przynosi odpowiedzi na pytanie dotyczące stanowiska, jakie należy zająć przed europejskimi organami regulacyjnymi czy sądami. Niemniej jednak jest wysiłek mający na celu przywrócić pewność w zakresie legalności transatlantyckich przepływów danych.
Potrzeba zaangażowania pomiędzy USA oraz UE w sferze transferu danych nigdy nie była pilniejsza. Zasady przepływu pozostają niejasne dwa miesiące po wydaniu orzeczenia przez TSUE.
W międzyczasie irlandzka Komisja Ochrony Danych podzieliła się projektem nakazu mającego na celu zatrzymanie przekazywania danych osobowych przez Facebook do USA. Jego finalizacja podważyłaby legalność jakiegokolwiek transferu danych na linii UE-USA.
Pomimo różnych podejść Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone wyznają podobne wartości w kwestii prywatności. Historia pokazuje, że USA oraz UE opracowywały już wcześniej rozwiązania łączące oba systemy prawne.
Źródło:
https://www.lawfareblog.com/need-clarity-after-schrems-ii