Tak, możliwym jest podjęcie uchwały w 2025 r., przy zatwierdzaniu (przez organ zatwierdzający) sprawozdania finansowego za 2024 r., odnośnie do pokrycia pełnej wartości niepokrytych dotychczas strat z lat ubiegłych. Możliwym jest również pojęcie uchwały w 2025 r., przy zatwierdzaniu sprawozdania finansowego za 2024 r., odnośnie do pokrycia jedynie straty poniesionej w 2024 r. i pozostawienie zatwierdzenia pokrycia pozostałych strat (z lat 2022–2023) na kolejne zgromadzenie wspólników.

Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Odbierz

 

Fakt, że na wartość kapitału zapasowego składa się zasadniczo (lub w całości) zysk z jednego, wybranego roku działalności jednostki, nie ma znaczenia dla sposobu wykorzystania tego zgromadzonego dotychczas kapitału zapasowego (dotyczy regulacji rachunkowości; nie dotyczy kwestii podatku dochodowego od osób prawnych).

Tym samym, przy podejmowaniu uchwały o wykorzystaniu kapitału zapasowego na konkretny cel, tj. pokrycie strat z lat ubiegłych (nawet późniejszych niż 2021 r.), nie ma znaczenia fakt tego, co składa się na wartość kapitału zapasowego (jakie są historyczne uwarunkowania tworzenia tej wartości). Regulacje wskazują, że pokrycie straty może nastąpić z utworzonego wcześniej przez jednostkę kapitału zapasowego lub rezerwowego, z niepodzielonego zysku lat ubiegłych, z dopłat wspólników, czy też poprzez obniżenie kapitału zakładowego. Organ zatwierdzający, który w 2025 r. podejmuje decyzję o pokryciu straty (tj. podejmując uchwałę w 2025 r.), wykorzystuje do tego utworzony wcześniej kapitał zapasowy, co jest prawidłowym postępowaniem. Pokrycie straty zostanie zaksięgowane pod datą zatwierdzenia sprawozdania finansowego, czyli w 2025 r.

Odnośnie osobnej uchwały dotyczącej pokrycia straty, regulacje kodeksu spółek handlowych nie wskazują takiego obowiązku. Zapisy art. 231 KSH zawierają jedynie wskazanie, że można tego dokonać jedynie po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Ze względów praktycznych wydaje się jednak, że zasadnym jest, aby decyzja o pokryciu straty z lat ubiegłych z utworzonego dotychczas kapitału zapasowego była osobną uchwałą od pozostałych uchwał podejmowanych na zgromadzeniu wspólników, które zostało zwołane zasadniczo dla zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2024 r.

Uwzględniając zapis art. 69 ust. 1 pkt. 3 RachunkU, to – w opinii Autora – uchwała o pokryciu straty z lat ubiegłych może być podjęta niezależnie od uchwały o podziale zysku za 2024 r. Innymi słowy, na zgromadzeniu wspólników dedykowanym przede wszystkim zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2024 r. (i tym samym pokryciu straty z 2024 r.) można również podjąć uchwałę o pokryciu strat z lat 2022–2023 lub można nie podejmować tej uchwały, planując jej podjęcie na kolejnym, np. specjalnie z tego powodu zaplanowanym zgromadzeniu organu zatwierdzającego.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź