W analizowanym przypadku wspólnik pełniący jednocześnie funkcję członka zarządu i spółka są podmiotami powiązanymi, więc wszelkie transakcje dokonywane pomiędzy nimi stanowią transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, wobec czego są oni (wspólnik i spółka) zobowiązani do stosowania przepisów rozdziału 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU): „Ceny transferowe”.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. a PDOPrU: „Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych – oznacza to podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot”.

Zgodnie z art. 11a ust. 2 PDOPrU: „Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia”.

Mając na względzie, że wspólnik posiada 33% udziałów w spółce i jednocześnie pełni funkcję członka zarządu spółki, to należy uznać, że wywiera znaczący wpływ na spółkę, zatem spółka i wspólnik spełniają definicję podmiotów powiązanych.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź