Zapłacony przez spółkę podatek u źródła może stanowić w spółce koszt uzyskania przychodu. Jednocześnie, zwrot zapłaconego podatku powinien powiększyć przychody jednostki w momencie otrzymania tego zwrotu.
Co do zasady – zgodnie z przepisami ustawy o CIT – za koszty uzyskania przychodów nie uważa się podatku dochodowego, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że dotyczy to podatku dochodowego wpłacanego przez podatnika, a nie przez płatnika. Natomiast w przypadku podatku u źródła, polski podmiot działa jako płatnik, nie jako podatnik. Ponadto, w ustawie o CIT (w katalogu wyłączeń) z kosztów uzyskania przychodów nie został wyłączony podatek u źródła.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych stoją na stanowisku, że w przypadku, gdy ciężar podatku u źródła ponosi polski podmiot będący płatnikiem (tzn. w przypadku ubruttowienia należności wypłacanej kontrahentowi), nie ma przeszkód co do tego, by zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów (np. interpretacje indywidualne Dyrektora KIS z: 13.7.2023 r., 0111-KDIB1-2.4010.163.2023.2.EJ; 7.10.2022 r., 0111-KDIB2-1.4010.526.2022.1.BJ).
Analizując skutki podatkowe zwrotu zapłaconego podatku u źródła, należy sięgnąć do art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Należy stwierdzić, że w przypadku, gdy wcześniej zapłacone podatki zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ich zwrot będzie stanowić u podatnika przychód podlegający opodatkowaniu.