Podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego z faktury dokumentującej usługę restauracyjną. Ma za to prawo potrącić VAT od zakupu art. spożywczych, które są serwowane kontrahentom podczas pokazu firmowych produktów. W podatku dochodowym wydatek na posiłek w restauracji oraz na zakup żywności, który nie jest wydatkiem na reprezentację podatnika, będzie kosztem uzyskania przychodu.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatnicy nie mogą jednak odliczać podatku naliczonego zawartego w fakturach w przypadkach wskazanych w art. 88 VATU. Przepis ten określa listę zdarzeń pozbawiających podatnika z mocy prawa uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnicy nie potrącają podatku naliczonego od nabycia usług gastronomicznych.
Wobec powyższego podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczanego przy nabyciu posiłku w restauracji, albowiem od tego rodzaju świadczeń – ze względu na ustawowy zakaz – nie ma możliwości potrącenia podatku, nawet jeśli świadczenie będzie związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Podatnik ma możliwość odliczenia VAT od nabycia art. spożywczych kupowanych jako poczęstunek serwowany podczas pokazów produktów przedsiębiorcy, takich jak np. kawa, herbata, ciastka, drożdżówki. Niewątpliwie bowiem tego rodzaju zakupy przyczyniają się do generowania obrotu.
Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Przyjmuje się jednak, że w przypadku gdy celem wydatku na poczęstunek dla kontrahenta nie jest wyłącznie stworzenie dobrego i pożądanego wizerunku firmy, lecz nawiązanie albo podtrzymanie współpracy z kontrahentami, służącej zachowaniu i zwiększeniu przychodów ze sprzedaży podatnika, to wydatek ponoszony na usługi związane z wyżywieniem oraz na zakup art. spożywczych nie podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów (jako wydatek na reprezentację).
W stanie faktycznym, który został zaprezentowany w pytaniu, oferowany kontrahentom drobny posiłek w restauracji albo dostarczona kawa i drożdżówki podczas prezentacji produktów nie wkraczają poza ramy przyjętych zwyczajowo norm grzecznościowych. Wykazują związek z ogólnym funkcjonowaniem firmy, dlatego też mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów podatnika.