Nie muszą, a chcą

Co przez ten czas zmieniło się dla „Kowalskiego”? Każdy kto składa wniosek o nowy dowód osobisty – odbiera e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.
Wymiana „starych” dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Mimo to Polacy chcą mieć e-dowód.

– Przez ostatnie 12 miesięcy do urzędów wpłynęło 3 039 020 wniosków o nowe dokumenty tożsamości. 2 728 990 osób odebrało już swój e-dowód – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ponad milion Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej – dodaje szef MC.

E-dowód podbija Polskę 

Kto najczęściej aktywuje e-dowód? Kobiety! Szczególnie te w wieku 31-50 lat (219 290 aktywacji). Panie w wieku 18-30 lat dokonały 211 540 aktywacji. Jeśli chodzi o Panów pomiędzy 31 a 50 rokiem, to 207 350 z nich korzysta z warstwy elektronicznej e-dowodu. Młodsi (18-30 lat) dokonali 202 230 aktywacji.
To teraz – nie tylko kto, ale i gdzie najczęściej aktywowane są e-dowody.
W tej kategorii liderem jest województwo dolnośląskie – 53,75% odebranych tam e-dowodów ma aktywowaną warstwę elektroniczną. Drugie miejsce – województwo mazowieckie i 53,57 e-dowodów z aktywacją. W TOP 5 znajdują się jeszcze województwa lubuskie (52,05%), zachodniopomorskie (51,56%) i śląskie (50,12% odebranych e-dowodów jest aktywowana).
Nieco inaczej wygląda ranking województw, w których odebrano najwięcej dowodów z warstwą elektroniczną.
Tutaj liderem jest województwo mazowieckie. 308 070 mieszkańców tego regionu w portfelu lub w kieszeni nosi e-dowód. Na Śląsku nowy dokument ma 225 110 osób, a w Małopolsce – 173 590. Niewiele mniej, bo 173 470, dowodów z warstwą elektroniczną odebrano w województwie wielkopolskim. W tej kategorii TOP 5 zamyka województwo dolnośląskie, gdzie 160 810 mieszkańców najpierw zawnioskowało, a później odebrało e-dowód.

Najszybciej przez internet

Tak jak wspominaliśmy wymiana „tradycyjnych” dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli macie ważny dokument, możecie z niego korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności – 10 lat. No właśnie, a kiedy ostatni raz sprawdzaliście, ile dni zostało mu do końca?
A może kończycie w tym roku 18 lat, bierzecie ślub i zmieniacie nazwisko? Jeśli tak – czeka Was wymiana dowodu. Dobra wiadomość – nie musicie iść do urzędu, by to załatwić.

– Wniosek o nowy dokument można złożyć online. Potrzeba do tego tylko profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Chcesz mieć e-dowód bez wizyty w urzędzie? Wejdź na strone gov.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu). Tam, w spisie po prawej stronie ekranu, wybierz e-usługę Uzyskaj dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Kliknij przycisk Złóż wniosek o dowód osobisty.

Oto kolejne kroki:

  1. Wybierz powód ubiegania się o dowód.
  2. Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dowód.
  3. Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty (warto!).
  4. Dołącz zdjęcie
  5. Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne – znajdziesz je potem na oryginalnym dowodzie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć).
  6. Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
  7. Sprawdź i podpisz wniosek profilem zaufanym.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę na Mój GOV (po zalogowaniu się do konta Mój GOV znajdziesz ją w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka) i na e-mail podany we wniosku.
Za nowy dowód nic nie zapłacisz, odbierzesz go maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.