Podatnik powinien wykazać odsprzedaż pakietów sportowych w wysokości kwoty wynikającej z faktury zakupu, stosując tę samą stawkę VAT. Nie ma obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej ani stosowania kasy rejestrującej. Natomiast zastosowanie faktury wewnętrznej (lub też innego dokumentu wewnętrznego) będzie podstawą do wykazania transakcji w JPK_VAT.
W sytuacji, w której pracodawca udostępnia pakiety sportowe „częściowo odpłatnie”, czyli część ich wartości pokrywają pracownicy, to w świetle wyroku TSUE z 20.1.2005 r. (C-412/03, Legalis) pracodawca działa jako podatnik VAT, dokonując odpłatnego świadczenia usług. Dla potrzeb VAT można wyróżnić jedynie czynności odpłatne albo nieodpłatne, nie ma natomiast czynności częściowo odpłatnych.
Potrącając więc należności za pakiety z wynagrodzenia pracowników, pracodawca świadczy na ich rzecz usługi odpłatne opodatkowane VAT.
Pracodawca odsprzedaje pracownikom nabywane usługi, więc zastosowanie znajduje art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU), zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Pracodawca powinien więc zastosować tę samą stawkę, co dostawca pakietów sportowych. Autor zakłada, że będzie to stawka 8% VAT, ponieważ takie pakiety są uważane za usługi wstępu do obiektów sportowych lub obiektów rekreacyjnych (poz. 55 i 65 załącznika nr 3 do VATU).
Istotną okolicznością w sprawie jest to, że pracodawca i pracownik są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 32 ust. 2 pkt 2 VATU (tylko na potrzeby VAT). Na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 1 VATU organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że powiązania te miały wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Na tej podstawie przyjmuje się, że pracodawca powinien wykazać odsprzedaż pakietów sportowych dla pracowników w tej samej wartości, w jakiej nabywa je od dostawcy.
Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 19.5.2021 r. (0114-KDIP1–3.4012.70.2021.4.JG), gdzie wskazano, że:
„Pomiędzy Wnioskodawcą a pracownikami istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2 pkt 2 ustawy. W związku z tym, mając na uwadze art. 32 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2 ustawy, Wnioskodawca określając podstawę opodatkowania powinien uwzględnić wartość rynkową odsprzedawanych pracownikom Świadczeń. Ponieważ w przedmiotowej sprawie wartość odsprzedawanych usług będzie wskazana na fakturze od Operatora, należy uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, że podstawą opodatkowania VAT będzie koszt nabycia usług przez Wnioskodawcę”.
W związku z odsprzedażą pakietów sportowych pracodawca nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT dla pracowników, chyba że tego zażądają (art. 106b ust. 3 VATU), ani też stosowania kas rejestrujących (generalne zwolnienie czynności na rzecz pracowników przewiduje poz. 39 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).
Obecnie przepisy nie przewidują obowiązku stosowania faktur wewnętrznych. Natomiast zastosowanie faktury wewnętrznej (lub też innego dokumentu wewnętrznego) będzie podstawą do wykazania transakcji w JPK_VAT.