Wynajem busa opodatkowany jest według skali podatkowej (8,5%/12,5%).
Przychody z wynajmu samochodów osobowych i furgonetek bez kierowcy (PKWiU 77.11.10.0) zostały wskazane w art. 12 ust.1 pkt 4 lit. f ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: RyczałtU). Pojazdy w rodzaju busa do 9 osób (plus kierowca) podatkowo zaliczane są jednak do samochodów ciężarowych (innych niż osobowe, w których jest 9 miejsc, ale łącznie z kierowcą – art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Również najem tych pojazdów, jako najem pozostałych pojazdów samochodowych (z wyłączeniem motocykli) bez kierowcy (PKWiU 77.12.1), został wskazany w art. 12 ust.1 pkt 4 lit. f RyczałtU jako opodatkowany według skali podatkowej. Niezależnie więc od liczby pasażerów wynajem opodatkowany będzie według skali podatkowej (8,5%/12,5%) przy progu 100 000 zł.
Nie ma także przeszkód, by taką działalność opodatkować liniowo, według stawki określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Należy zauważyć, że tego rodzaju najem może być także opodatkowany ryczałtem według skali, bez prowadzenia działalności gospodarczej (art. 12 ust.1 pkt 4 lit. a RyczałtU), jako przychód ze źródła najem. Obecnie przyjmuje się, że to podatnik decyduje, czy wykonuje najem w ramach działalności gospodarczej, czy prywatnie. Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do przychodów z najmu prywatnego, chyba że podatnik zdecyduje się wprowadzić samochód do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej (uchwała NSA z 24.5.2021 r., II FPS 1/21, Legalis).