Usługę nauki gry w tenisa stołowego, należy opodatkować co do zasady stawką 23% VAT. W sytuacji, gdy nauka gry sportowej odbywa się w obiekcie sportowym, przy założeniu, że świadczenie podatnika zostanie zaszeregowane pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 (Usługi związane z działalnością obiektów sportowych), to dla tej usługi zastosowanie znajdzie 8% stawka VAT.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Usługa gry w tenisa stołowego u czynnego podatnika VAT, objęta będzie generalnie podstawową stawką VAT w wysokości 23%.

Usługę nauki gry w tenisa świadczoną w obiekcie sportowym, sklasyfikowaną pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 (Usługi związane z działalnością obiektów sportowych), obciążyć należy 8% stawką podatku zgodnie z poz. 55 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) (interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 23.3.2021 r., 0114-KDIP1-1.4012.63.2021.2.KOM).

Zdaniem autora w sprawie podatkowej opisanej w pytaniu, nie można zastosować żadnego zwolnienia przedmiotowego od VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 32 VATU zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

a) są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,

b) świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,

c) są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym

– z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Podatnik, o którym mowa w pytaniu, chyba nie jest klubem sportowym, związkiem sportowym oraz związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Nie będzie więc mógł skorzystać z tego zwolnienia przedmiotowego.

Kwestię ewentualnego zwolnienia można rozpatrzyć także w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 27 VATU. Niniejsze unormowanie zwalnia od podatku usługi edukacyjne – usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

Warunkiem zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 27 VATU jest to, aby przedmiot nauczania przez nauczyciela objęty był podstawą programową przewidzianą dla przedszkoli, szkół i uczelni wyższych. Nauka gry w tenisa stołowego nie jest jednak przewidziana jako materiał obowiązkowy w wymienionych placówkach oświatowych. Wpisuje się w zakres edukacji sportowej, a tym samym jest nauczaniem specjalistycznym, które samo w sobie nie jest równoznaczne z pojęciem „kształcenia powszechnego lub wyższego” nie korzysta ze zwolnienia z VAT dla prywatnego nauczania (interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 27.6.2023 r. 0112-KDIL3.4012.221.2023.2.EW).

Nauka gry w tenisa stołowego nie jest usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, nie będzie również korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 29 VATU.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź