Nie można wykorzystywać urlopu wypoczynkowego i jednocześnie pracować na rzecz tego samego pracodawcy.
Czas odpracowania zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych (art. 151 § 21 Kodeksu pracy) nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Aby tak było powinny zostać spełnione dwa warunki:
- zwolnienie zostało udzielone na pisemny wniosek pracownika,
- czas odpracowania nie narusza prawa do minimalnych odpoczynków dobowych i tygodniowych z art. 132 i 133 Kodeksu pracy).
Jeżeli pracownikowi udzielono na jego wniosek zwolnienia od pracy w celu załatwienia sprawy osobistej, to czas odpracowania takiego zwolnienia nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Wyłączenie spod pojęcia nadgodzin jest pełne – odpracowanie nie stanowi pracy nadliczbowej zarówno wówczas, gdy ma miejsce w analogicznych godzinach (np. wyjście przypadające na zwykły dzień roboczy i odpracowanie w takim samym dniu), jak też w innej porze doby (np. wyjście w ciągu dnia, odpracowanie w porze nocnej). Tak samo będzie, jeśli czas „odrabiania” wyjścia przypada przed zwykłą godziną rozpoczęcia pracy, czyli w wielu przypadkach jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej.
Wniosek pracownika dotyczy tylko samego udzielenia zwolnienia. Datę i czas odpracowania – w razie przychylenia się do prośby pracownika o umożliwienie mu załatwienia prawy prywatnej w godzinach pracy – wyznacza już sam pracodawca. Strony oczywiście mogą uzgodnić termin odpracowania, ale zasadniczo jest to kompetencja władcza pracodawcy (przełożonego).
Urlop wypoczynkowy udzielany jest na pełny dzień pracy (wyjątkiem jest sytuacja, gdy pracownikowi pozostało do wykorzystania mniej godzin urlopu niż wymiar czasu pracy danego dnia). Nie ma możliwości łączenia urlopu z pracą na rzecz pracodawcy udzielającego urlopu w tej danej dobie pracowniczej – oznacza to przerwanie urlopu. Urlop wypoczynkowy jest chronionym przez przepisy okresem wypoczynku, w którym to okresie nie może być świadczona na rzecz danego pracodawcy praca bez przerwania urlopu. Zlecenie w tym czasie odpracowania wyjścia prywatnego albo wyrażenie zgody na wniosek pracownika o jego odpracowanie w tym czasie będzie równoznaczne z przerwaniem urlopu. Stąd w opisanej sytuacji mamy przerwanie urlopu, co oznacza, że nie doszło do odpracowania wyjścia prywatnego. Nie można mieć w ewidencji oznaczonego dnia jako urlop i jednocześnie wskazanego czasu przepracowanego.