Mąż podatniczki – co do zasady – będzie miał prawo do odliczenia 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu będącego przedmiotem leasingu u żony, jeśli wykorzystuje ten samochód we własnej działalności gospodarczej, a umowa leasingu nie wyklucza oddania do użytkowania przedmiotu leasingu osobom trzecim.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują, że w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, kwotę podatku naliczonego, którą może odliczyć podatnik, stanowi 50% kwoty podatku m.in. wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Natomiast do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa powyżej, zalicza się wydatki dotyczące m.in. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Przepisy nie wskazują, że pojazd musi być własnością podatnika – wskazują one jedynie, że samochód musi być używany w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na samą konstrukcję umowy leasingu – czy pozwala ona leasingobiorcy (w tym wypadku – żonie) na udostępnianie przedmiotu leasingu innym osobom. Brak bowiem takiej zgody w umowie może nieść negatywne konsekwencje w odniesieniu do samej umowy.

Natomiast jeśli umowa pozwala na dalsze udostępnianie pojazdu, wówczas nie ma przeszkód, by podatnik wykorzystywał przedmiot leasingu w działalności oraz odliczał VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją (w wysokości 50%).

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź