Jeśli uszkodzone towary, które oddawane są spedytorowi, nie posiadają wartości użytkowej, to ich przekazanie nie jest opodatkowane VAT, więc zasadne będzie udokumentowanie odszkodowania notą obciążeniową.

Więcej praktycznych wyjaśnień po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Odbierz

W przypadku odszkodowań uznaje się, że nie wiążą się one z otrzymaniem świadczenia wzajemnego, przez co nie są wynagrodzeniem za wykonanie czynności opodatkowanej VAT. Takim odszkodowaniem wydaje się być również odszkodowanie za zniszczenie towarów.

W przypadku natomiast, gdy ma miejsce nieodpłatne przekazanie towarów, to na podstawie art. 7 ust. 2 VATU za nieodpłatne przekazanie towarów rozumie się przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Istotną okolicznością jest jednak to, że uszkodzone towary nie są pełnowartościowe, więc jeśli nie mają wartości użytkowej, to można uznać, że ich wydanie nie będzie dostawą towarów dla potrzeb VAT, co potwierdza np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 7.9.2021 r. (0114-KDIP1-2.4012.79.2021.2.PC).