Zasady udzielania uzupełniającego urlopu macierzyńskiego
Projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie, czyli uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców, których dziecko urodzi się jako wcześniak lub będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu przyznaje prawo pracownicy albo pracownikowi do wykorzystania bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu uzupełniającego w wymiarze odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.
Uzupełniający urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo na bezwzględnie wiążący pracodawcę wniosek. Wniosek ma być składany w postaci papierowej lub elektronicznej przez pracownicę albo pracownika – rodzica w terminie nie krótszym niż 21 dni przed zakończeniem korzystania z urlopu macierzyńskiego. W ramach załącznika do wniosku będzie potrzebne zaświadczenie wydane przez szpital albo inny zakład leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, w którym przebywało dziecko, a także inne dokumenty określone w rozporządzeniu wykonawczym do Kodeksu pracy.
Prawo do nowego urlopu będą mieli także pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy będą uprawnieni do korzystania lub będą korzystali z urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Zasiłek za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy zasiłku.
Rodzice uprawnieni do korzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego w wymiarze do 8 albo do 15 tygodni
Projekt ustawy przewiduje, że uzupełniający urlop macierzyński przysługuje w przypadku urodzenia dziecka:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie;
- po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobytu w szpitalu, pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie.
W sytuacji urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie przy ustalaniu wymiaru uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie uwzględniana waga dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz okres pobytu w szpitalu dziecka najdłużej hospitalizowanego.
Urlopy dla rodziców pracujących m.in. w służbach mundurowych
W celu zapewnienia prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków pracujących na podstawie odrębnych regulacji niż Kodeks pracy została wystosowana prośba do ministrów odpowiednich resortów o dostosowanie regulacji w pragmatykach służbowych do projektowanych zmian.
Dotyczy to funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, Policji, Straży Pożarnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, żołnierzy zawodowych, ale także nauczycieli, czy też rolników.
Źródło: gov.pl