Rozporządzenie Ministra Finansów z 16.8.2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych czeka na publikację. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać od 1.1.2025 r. Określono w nim zakres danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe, które podatnicy są obowiązani przesyłać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z treścią art. 9 ust. 1c PDOPrU.

Księgi rachunkowe muszą zostać przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 OrdPU oraz przy zastosowaniu zasad dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części, które zostały określone w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 OrdPU. Jednak art. 9 ust. 1d PDOPrU zwalnia z ww. obowiązku niektóre grupy podatników.

Więcej treści podatkowych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj

Dane dodatkowe, o które należy uzupełnić księgi

Z rozporządzenia wynika, że przekazywane dane właściwemu urzędowi skarbowemu powinny zostać uzupełnione dodatkowo o:

1) NIP kontrahenta podatnika, o ile został nadany,

2) numer identyfikujący fakturę w KSeF, o ile został nadany do dnia przekazania księgi – wyłącznie w przypadku wystawionych przez podatnika faktur stanowiących dowód księgowy,

3) znaczniki identyfikujące konta ksiąg,

4) dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie danego środka trwałego lub danej wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

5) wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a podstawą opodatkowania ustaloną na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zarówno NIP, jak i numer identyfikujący fakturę w KSeF wykazuje się w odniesieniu do poszczególnych zdarzeń ujętych w księgach w postaci zapisu. Natomiast dane dotyczące środka trwałego wykazuje się wyłącznie w odniesieniu do poszczególnego środka trwałego lub poszczególnej wartości niematerialnej lub prawnej wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Na podstawie rozporządzenia, poza danymi, wynikającymi z aktualnie prowadzonych ksiąg, podatnicy będą uwzględniać również dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie z ewidencji środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Na potrzeby niniejszego rozporządzenia podatnicy będą uwzględniać w prowadzonych księgach wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym a podstawą opodatkowania, które zostaną ustalone w opracowywanych strukturach logicznych JPK_KR.

Ponadto sposób wykazywania w księgach dodatkowych danych – znaczników kont – określa 7 załączników, które zawierają stosowne słowniki znaczników identyfikujących konta ksiąg które ma zastosowanie do: banków; zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji; jednostek OPP sporządzających sprawozdanie finansowe; funduszy inwestycyjnych; domów maklerskich; SKOK; pozostałych jednostek. Powyższe dane będą przyporządkowywane w oparciu o kryteria klasyfikacyjne przyjęte dla zapisów zdarzeń w księgach rachunkowych, wynikające z przepisów o rachunkowości.

Harmonogram obowiązkowego używania programów komputerowych

Nowe obowiązki będą realizowane według harmonogramu za lata podatkowe rozpoczynające się po:

1) 31.12.2024 r. w przypadku podatkowych grup kapitałowych oraz podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 mln euro (struktura logiczna JPK_KR),

2) 31.12.2025 r. w przypadku podatników CIT (innych niż ww.) obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT oraz podatników PIT/PPE/PPL obowiązanych przesyłać ewidencję JPK_VAT (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP),

3) 31.12.2026 r. w przypadku pozostałych podatników CIT oraz PIT/PPE/PPL (struktury logiczne JPK_KR, JPK_PKPiR oraz JPK_EWP).

Nowe struktury logiczne

Nowe struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg rachunkowych, które zaczną obowiązywać od 1.1.2025 r. zostały zamieszczone na stronie KAS: https://www.gov.pl/web/kas/struktury-jpk-w-podatkach-dochodowych.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź