O takie zmiany PSPA wnioskowało już od pewnego czasu – postulat wprowadzenia specjalnej e-taryfy znalazł się nawet w „Białej Księdze Elektromobilności PSPA”. Stowarzyszenie wskazywało, że przy niewielkim wciąż popycie na te usługi wysokie koszty funkcjonowania poważnie ograniczają rentowność. To z kolei, zatrzymuje nowe inwestycje w infrastrukturę ładowania.
Na czym polegają zmiany, zaproponowane przez Ministra Klimatu? Nowa taryfa zostanie inaczej skonstruowana. Ciężar finansowy zostanie przeniesiony ze składnika stałego na składnik zmienny – ta część powiązana jest z rzeczywistym zakresem wykorzystania infrastruktury ładowania.
Obecnie „(…) koszty energii i usług dystrybucyjnych dla szybkiej stacji ładowania DC o mocy 50 kW w rozliczeniu miesięcznym i jednostkowym w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie”, piszą autorzy projektu w uzasadnieniu. Obecne ukształtowanie taryfy oddziałuje też na wiele stacji wolnego ładowania (AC), na których zainstalowano dwa punkty ładowania umożliwiające równoległe ładowania dwóch pojazdów mocą 22 kW. Z uwagi na to, że łączna moc stacji wynosi wówczas 44 kW, zostaje ona objęta taryfą C22.
Jak wyglądają liczby? Dla przykładu: ładowarki szybkie DC o mocy powyżej 22 kW podpadają pod taryfę B21, gdzie miesięczny koszt wynosi w sumie 3501,89 zł, z czego opłata stała to (standardowa) 3124 złote. Po wprowadzeniu zmian koszt funkcjonowania stacji w tej taryfie wynosiłby 688,39 zł/m-c.
Jak zapowiada, cytowany w komunikacie PSPA prezes GreenWay Polska Rafał Czyżewski Zaproponowane zmiany mogą pozwolić podnieść moc stacji ładowania. Obecnie wiele z nich jest ograniczonych obecnie do 40 kW. Po wprowadzeniu nowej taryfy będzie to nawet 100 lub 150 kW.
Niższe opłaty dla stacji ładowania
Toczą się prace nad projektem nowelizacji rozporządzenia Ministra Klimatu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Jeśli zmiany wejdą w życie, stacje ładowania będą odprowadzać niższe opłaty, co zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych pomoże rozwojowi rynku w Polsce. Projekt jest na etapie opiniowania.