Skoro podatnik podał przy okazji nabywania monitora swój numer VAT UE (z przedrostkiem „PL”), to tym samym wybrał (może i nie wiedząc o tym, ale jednak) opodatkowanie WNT. Gdyby podatnik posłużył się numerem bez przedrostka „PL”, to wówczas nie mielibyśmy do czynienia z taką sytuacją. W związku z tym podatnik (jako podatnik zwolniony) powinien złożyć VAT–8 i rozliczyć podatek od WNT, którego dokonał.

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z podatnikiem, który jest w Polsce zwolniony od VAT.

Więcej treści podatkowych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj

Z przepisów art. 97 ust. 3 VATU wynika, że do rejestracji do celów VAT UE są zobowiązani także podatnicy inni, niż dokonujący nabyć lub dostaw wewnątrzwspólnotowych, którzy:

1) nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b VATU, jeżeli usługi te stanowiłyby u nich import usług,

2) świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 VATU, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Autor zakłada zatem, że właśnie z tego powodu podatnik się zarejestrował do VAT.

Podatnik (jako podatnik zwolniony od VAT), u którego wartość nabyć wewnątrzwspólnotowych nie przekraczała limitu 50 000 zł (w roku poprzednim i w roku bieżącym), nie musiał tych nabyć wewnątrzwspólnotowych rozliczać.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 10 ust. 6 VATU podatnicy oraz osoby prawne niebędące podatnikami, korzystający z wyłączenia od rozliczenia WNT, mogą wybrać opodatkowanie WNT przez złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia na piśmie o takim wyborze albo przez podanie dokonującemu dostawy towarów numeru VAT UE.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Powyższe oznacza, że skoro podatnik podał przy okazji nabywania monitora swój numer VAT UE (z przedrostkiem „PL”), to tym samym wybrał (może i nie wiedząc o tym, ale jednak) opodatkowanie WNT. Gdyby podatnik posłużył się numerem bez przedrostka „PL”, to wówczas nie mielibyśmy do czynienia z taką sytuacją. W związku z tym podatnik (jako podatnik zwolniony) powinien złożyć VAT–8 i rozliczyć podatek od WNT, którego dokonał.