Nie może kupić leku sam, więc nie ma ulgi

Skomplikowane procedury zakupu leków onkologicznych odbierają choremu szanse na ulgę rehabilitacyjną. Tak wynika z najnowszej interpretacji fiskusa.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która chciała odliczyć blisko 15 tys. zł za leczenie nierefundowane przez NFZ. Zastosowanie terapii zlecił lekarz specjalista, ponieważ jest ona niezbędna i daje pozytywne efekty. Kobieta napisała, że nie mogła kupić leku sama, ponieważ istnieją ściśle określone procedury jego transportu i podania. Jedynym rozwiązaniem był zakup za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego. Pod koniec 2017 r. przekazała trzy wpłaty na konto fundacji, która z kolei przelała pieniądze na konto szpitala. Szpital pobrał lek z apteki przyszpitalnej i podał go chorej.

Wnioskodawczyni ma orzeczenie o niepełnosprawności, w którym wskazano, że jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Wystąpiła o interpretację, by potwierdzić, że może odliczyć wydatki, jeśli przelew bankowy zawiera dane identyfikujące ją jako kupującego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że kwestie ulgi na leki reguluje art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 7a pkt 12 ustawy o PIT. Przysługuje ona pod warunkiem, że podatnik: kupi lek, wyda w danym miesiącu powyżej 100 zł, ma dokument potwierdzający poniesienie wydatku (np. faktury) i potwierdzenie lekarza specjalisty o konieczności stosowania leku.

Dokument potwierdzający wydatek musi zawierać w szczególności: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Tymczasem w rozpatrywanej sprawie dokumentem takim jest polecenie przelewu. Dyrektor KIS uznał, że to nie wystarczy. Sposób udokumentowania wydatku związanego z zakupem leku nie uprawnia wnioskodawczyni do odliczenia – czytamy w interpretacji. —mpa

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-2.4011. 205.2018.2.MKA
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności