Prezes Adam Glapiński, cytowany przez PAP, wyjaśniając powody rozpoczęcia akcji stwierdził, że skupowanie obligacji ma pomóc w utrzymaniu wtórnego obiegu operacji skarbowych. To element rządowego pakietu antykryzysowego – celem skupu obligacji jest utrzymanie sprawnego funkcjonowania rynku międzybankowego. To element szerszego planu ratowania polskiej gospodarki, dotkniętej epidemią koronawirusa.

W celu sfinansowania działań osłonowych dla firm Skarb Państwa wyemituje obligacje, które będą wykupywane przez banki, ale im ma pomóc właśnie działanie NBP (banki same są obciążone z powodu problemów ze spłatą zobowiązań przez kredytobiorców).

Prezes NBP zdradził także, że zakup obligacji będzie kontynuowany w najbliższych dniach oraz tygodniach, będzie się także bardzo silnie rozwijał.

Wśród innych działań, wspierających banki, a pośrednio całą gospodarkę, NBP wprowadzi również kredyt wekslowy – będzie on pomagał w refinansowaniu kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom spoza sektora niefinansowego.

Prezes NBP zapowiedział również, że możliwe jest zastosowanie jeszcze innych narzędzi, jednak wcześniej trzeba będzie wystąpić do Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, bo na te działania albo „nie pozwalają traktaty, albo występują niejasności co do ich stosowania”, powiedział prezes NBP.