Zasadniczo, zgodnie z zasadą przewagi treści nad formą oraz zasadą współmierności przychodów i kosztów, odsetki przypadające na dany okres powinny zostać ujęte wśród przychodów tego okresu, niezależnie od terminu ich zapłaty. Bazując jednak na zasadzie istotności, możliwym jest wprowadzenie do polityki rachunkowości jednostki zapisu upraszającego postępowanie w tym zakresie.
Zgodnie z zasadą memoriału w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Z pytania wynika, że odsetki nie zostały jeszcze naliczone, ponieważ naliczone zostaną w dacie zapadalności lokaty, tj. w dniu jej zakończenia. Tym samym, bazując na treści umowy można stwierdzić, że nie zachodzi potrzeba naliczania odsetek memoriałowo. Jednak z opisu pytania Autor wnioskuje również, że jednostka nie przewiduje zerwania lokaty przed terminem, ze względu na utratę odsetek. Tym samym, stosując zasadę przewagi treści ekonomicznej nad formą, prawidłowo jest wykazać odsetki, które zostaną naliczone od lokaty, a dotyczą okresu, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe. Takie postępowanie służyć będzie realnemu zobrazowaniu osiągniętych (memoriałowo) w danym roku obrotowym przychodów.
Warto nadmienić, że niezależnie od powyższego, jednostki mogą stosować uproszczenia zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, gdy ich przyjęcie nie wpływa istotnie ujemnie na obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostki prezentowany w sprawozdaniu finansowym. Wprowadzenie uproszczenia bazującego na zasadzie istotności odbywa się poprzez odpowiedni zapis w polityce rachunkowości jednostki. Możliwe jest więc ustalenie progu istotności, poniżej którego jednostka odstępuje od naliczania we własnym zakresie odsetek za dany okres, za który bank odsetek jeszcze nie naliczył.