W przypadku, gdy małżonkowie nabywają w ramach majątku wspólnego nieruchomość, ale jednocześnie nieruchomość będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, przysługuje prawo do odliczenia VAT od nabycia takiej nieruchomości, jeśli będzie ona służyła do czynności opodatkowanych. Na fakturze mogą być wskazane dane tylko jednego z małżonków i dane jego działalności gospodarczej.

Bezpośrednie konsultacje z ekspertami od podatków dzięki poradni eksperckiej. Sprawdź

Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie sam fakt nabycia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków jest bez wpływu na to prawo. Potwierdza to przykładowo wyrok NSA z 21.4.2004 r. (FSK 69/04, Legalis), w którym wskazano, że zakup dokonany przez małżonków i udokumentowany fakturą nie powoduje utraty prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy tylko jeden z małżonków jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Nie ma więc wątpliwości, że pomimo zakupu do majątku wspólnego małżonków, ten małżonek, na potrzeby działalności którego została zakupiona nieruchomość, powinien mieć prawo do 100% odliczenia podatku.

Szkolenia z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź