Pożyczki dla sektora MŚP mają pokrycie bieżące potrzeby finansowe oraz chronić miejsca pracy – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, cytowana przez stronę www.gov.pl.

Powstanie Fundusz Pożyczkowy Wsparcia Płynności MSP, w którym przedsiębiorcy już pod koniec kwietnia będą mogli składać wnioski i uzyskać pożyczkę, połączoną z dotacją.

Jak można przeczytać na stronie ministerstwa, przedsiębiorca będzie zwracał tylko pożyczony kapitał – nie będzie potrzeby spłacania odsetek ani dodatkowych kosztów. Każdy przedsiębiorca będzie mógł się starać o kredyt w wysokości do 15 mln złotych, a okres spłaty będzie wynosił nawet sześć lat. Wysokość pożyczki będzie ustalana indywidualnie. Jeśli kwota nie przekroczy 100 tys. zł, to jako zabezpieczenie wystarczy weksel in blanco. Dodatkowym udogodnieniem jest także m.in. możliwość „wakacji kredytowych” raz do roku na 2 miesiące w pierwszym i drugim roku okresu spłaty

Pieniądze będzie można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych, czyli np. wypłatę wynagrodzeń pracowników, spłatę zobowiązań krótkoterminowych (faktur itp.). Opcjonalnie będzie się można nimi posłużyć w celu sfinansowania wydatków inwestycyjnych.

Pożyczki będą udostępniane na terenie całego kraju – pośredników finansowych wybierze Bank Gospodarstwa Krajowego.