Informacja ze strony: https://www.gov.pl/web/finanse/mf-wprowadza-kolejne-przepisy-w-celu-przeciwdzialaniu-skutkom-covid-19
Odroczenie powrotu do stawek VAT w wysokości 22 % i 7%
Z uwagi na epidemię COVID-19 nie zostały spełnione warunki, które pozwalają na obniżenie stawek VAT. Zgodnie z szacunkami zaprezentowanymi w „Programie konwergencji Aktualizacja 2020”, niższe dochody podatkowe, a także wydatki na powstrzymanie epidemii, leczenie chorych, ochronę miejsc pracy i pracowników oraz zapewnienie wsparcia płynnościowego firmom, doprowadzą do znacznego wzrostu deficytu i długu publicznego.
Przewidujemy, że powrót do niższych stawek VAT nastąpi w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki:
- jest stosowana stabilizująca reguła wydatkowa,
- osiągnięte zostaną wartości wskaźników: relacja państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto nie większa niż 43% oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż -6%.
Oznacza to, że obniżenie stawek VAT zostanie powiązane z trwale dobrą kondycją budżetu, co wynika z tego, że wpływy z VAT stanowią główne źródło dochodów Skarbu Państwa.
Zasilanie środkami budżetowymi funduszu Wsparcia, program Maluch +
Zasilenie środkami budżetowymi Funduszu Wsparcia Policji dotyczy:
- Policji,
- Straży Granicznej,
- Państwowej Straży Pożarnej,
- a także Funduszu Solidarnościowego z uwagi na realizację Programu Maluch+.
Celem tych zmian jest umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych, związanych z polityką rządu. To m.in. pokrywanie wydatków inwestycyjnych, modernizacyjnych lub remontowych oraz kosztów utrzymania i funkcjonowania, wsparcie finansowe osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów.
Wydatki niewygasające
Proponowane rozwiązanie wydłuża czas do którego będzie można wydawać środki, które będą wskazane jako wydatki niewygasające. To jedno z wielu działań, które przeciwdziała społeczno–gospodarczym skutkom Covid-19.
Zmiany w obszarze transportu lądowego
Zmiany będą dotyczyły:
- inwestycji kapitałowych PLK SA oraz budowy i modernizacji przystanków kolejowych w łącznej kwocie 1,85 mld zł,
- dofinansowania przez Fundusz Dróg Samorządowych inwestycji na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego w kwocie 3,8 mld zł,
- przyspieszenia przekazywania środków budżetowych na inwestycje związane z infrastrukturą transportu lądowego.
Zmiana wpłynie na pobudzenie inwestycji infrastrukturalnych.
Źródło: https://www.gov.pl/web/finanse