Biorąc pod uwagę wysokość przychodów, w 2025 r. podatnik może stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zarówno do działalności wykonywanej samodzielnie, jak i w ramach spółki cywilnej. Badając prawo do stosowania ryczałtu w 2026 r., podatnik odrębnie powinien sprawdzić możliwość zastosowania tej formy opodatkowania do działalności wykonywanej samodzielnie, biorąc pod uwagę przychody z takiej działalności w 2025 r., i oddzielnie do spółki cywilnej. W drugim przypadku ważna będzie wysokość przychodów uzyskanych w 2025 r. w ramach spółki cywilnej, ale łącznie przez jej wspólników.
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że przekroczenie w trakcie roku progu przychodowego wyznaczanego równowartością 2 000 000 euro nie pozbawia podatnika prawa do stosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w danym roku, a dopiero od roku następnego. To oznacza, że w analizowanej sytuacji – biorąc pod uwagę wysokość przychodów – w 2025 r. podatnik może stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych tak do działalności wykonywanej samodzielnie, jak i w ramach spółki cywilnej (w zasadzie – wobec dokonanego wyboru – do działalności samodzielnej podatnik musi stosować tę formę do końca 2025 r., tak samo będzie po wyborze tej formy opodatkowania dla działalności w formie spółki cywilnej).
Badając, czy w 2026 r. podatnik będzie mógł stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i w jakim zakresie, podatnik powinien uwzględnić przychody z 2025 r.
Wyjaśnić należy, że podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
1) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej równowartości kwoty 2 000 000 euro, lub
2) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła równowartości kwoty 2 000 000 euro.
Jak zatem widać, analiza jest odrębna, przy czym przy działalności prowadzonej w formie spółki ważna jest suma przychodów wszystkich wspólników – nie można zatem mówić o bezpośredniej multiplikacji limitu przychodowego.
Wskazać jednocześnie należy, że jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca on w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
1) odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki odnoszące się do wysokości przychodu dla obu form działalności, albo
2) z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony dla takiej działalności, a z działalności wykonywanej w formie spółki – gdy spełnia warunek określony odrębnie dla działalności w ramach spółki.
Tak więc rozpoczęcie działalności w formie spółki cywilnej w trakcie 2025 r. nie wpływa na możliwość opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym działalności wykonywanej samodzielnie w trakcie tego roku.