Niestety z uwagi na prowadzenie ksiąg rachunkowych nie jest to możliwe.
Obecnie generalną zasadą jest, że przychodem są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychód powstaje w dacie wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru, niezależnie od tego, czy przedsiębiorca otrzymał należną mu zapłatę.
Od 1.1.2025 r. ulegnie to zmianie i będzie możliwe skorzystanie z metody kasowej rozliczania podatku dochodowego. W przypadku metody kasowej rozliczania przychodów datą powstania przychodu będzie dzień, w którym uregulowano należność. Przez uregulowanie należności będzie się rozumieć również częściowe uregulowanie należności, w tym na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Aby podatnik mógł skorzystać z metody kasowej, musi spełniać następujące warunki:
- przychody z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym bezpośrednio rok podatkowy nie mogą przekroczyć 1 000 000 zł, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;
- podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych w związku z prowadzoną działalnością;
- konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze metody kasowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności w trakcie roku podatkowego – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności (lub do końca roku podatkowego, jeśli działalność rozpoczęto w grudniu).
Złożone oświadczenie o wyborze kasowego PIT będzie skutkowało również na lata następne, do czasu rezygnacji. Jak wynika z treści pytania prowadzi Pan księgi rachunkowe, tym samym jest to jeden z warunków, który uniemożliwia zastosowanie kasowej metody rozliczeń. Dlatego też skorzystanie z metody kasowej nie jest możliwe.