Czego dotyczy umowa?
Umowa dotyczy nowej portfelowej linii gwarancyjnej leasingu z regwarancją udzielaną przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) w ramach Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Łączny limit gwarancji z regwarancją EFI dla leasingodawców wynosi 4,5 mld zł, co daje możliwość realizacji finansowania dla rodzimych MŚP do kwoty 5,6 mld zł.
Podpisana umowa jest kolejnym, i jak dotąd największym przypadkiem wykorzystania wsparcia, jakie ustanowiły państwa członkowskie Unii Europejskiej w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19.
Paneuropejski Fundusz Gwarancyjny
15.10.2020 r. Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Umowę podpisał minister Kościński.
Fundusz został stworzony przez państwa członkowskie UE i pozwoli Grupie EBI (Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny) na zwiększenie wsparcia dla inwestycji w państwach UE o ok. 200 mld euro. Jego głównym celem jest finansowanie operacji o wysokim profilu ryzyka. Bank korzysta przy tym z pokrycia ryzyka w ramach gwarancji udzielonych przez państwa członkowskie.
Pomoc opiera się na instrumentach finansowych, które są wdrażane zgodnie z potrzebami i we współpracy z krajowymi instytucjami finansowymi oraz bankami rozwoju (Bank Gospodarstwa Krajowego w Polsce).
Udział Polski w Funduszu stworzył możliwość korzystania ze wsparcia finansowego przez polskie podmioty zmagające się ze skutkami pandemii COVID-19.
Pomoc udzielana jest bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe takie jak np. banki komercyjne, instytucje finansowe i gwarancyjne, spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital), instytucje mikrofinansowe, instytucje rozwojowe, spółki celowe, prywatne fundusze kredytowe z wykorzystaniem takich instrumentów jak pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje.
Źródło: Ministerstwo Finansów