Osoba prawna (fundacja rodzinna) nabywająca usługi z art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) – usługi elektroniczne, dla których państwem opodatkowania jest Polska, zobowiązana jest do rozliczenia zakupionych usług w ramach importu usług, pomimo faktu, że nie posiada statusu podatnika VAT, a więc nie wykonuje sprzedaży na terytorium Polski. Rozliczenie podatku należnego przez fundację rodzinną powinno się odbyć w deklaracji VAT-9M, składanej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy względem transakcji nabycia domeny internetowej od estońskiego usługodawcy.
Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Usługa zakupu domeny internetowej stanowi usługę rozliczaną na zasadzie wskazanej w art. 28b VATU, jeśli jej nabywcą jest inny podatnik. Zgodnie z art. 28b VATU państwem opodatkowania usług jest kraj siedziby usługobiorcy lub kraj stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przez usługobiorcę.

Reguły opodatkowania zakupu usług rozliczanych w ramach importu usług przez krajowych nabywców, zostały wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 4 VATU. Na podstawie tego przepisu, podatnikami rozliczającymi import usług są podmioty nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e VATU (usługi związane z nieruchomościami), podatnik ten nie jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik VAT,

b) w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b VATU usługobiorcą jest podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4 VATU, tj. jako podatnik VAT-UE.

Przytoczona regulacja wskazuje zatem, że w razie zakupu usługi elektronicznej w postaci domeny internetowej (usługa opodatkowana zgodnie z art. 28b VATU) od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej w Polsce (lub stałego miejsca prowadzenia tej działalności, które uczestniczyło w wykonaniu usługi), fundacja rodzinna rozlicza podatek należny od nabycia, o ile jest osobą zidentyfikowaną lub obowiązaną do identyfikacji jako podatnik VAT-UE.

Na podstawie art. 97 ust. 4 w zw. z art. 97 ust. 2–3 VATU, osoba prawna niebędąca podatnikiem obowiązana jest do identyfikacji jako podatnik VAT-UE w razie dokonywania WNT w warunkach art. 10 ust. 1 pkt 2 VATU oraz w przypadku nabycia usług, do których stosuje się art. 28b VATU, stanowiących import usług.

Mając na uwadze brzmienie powołanych przepisów, należy stwierdzić, że w związku z tym, że fundacja rodzinna importuje usługi, do których stosuje się art. 28b VATU, zobligowana jest do zarejestrowania się jako podatnik VAT-UE, a w konsekwencji zobowiązana jest do rozliczenia podatku należnego od transakcji poprzez złożenie w urzędzie skarbowym deklaracji VAT-9M za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy od nabytej usługi.

Takie samo stanowisko reprezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach urzędowych. Dla przykładu można przywołać interpretację indywidualną DKIS z 10.10.2024 r., (0113-KDIPT1-2.4012.429.2024.2.JSZ).

Pobierz Raport wynagrodzeń w księgowości 2023/2024! Sprawdź