Dotychczas stanowisko zarówno organów podatkowych, jak i sądów administracyjnych nie uległo zmianie na korzyść przedsiębiorców – w związku z tym w dalszym ciągu nie jest możliwe zaliczanie do KUP garniturów nabywanych przed przedsiębiorców, nawet jeśli służą one prowadzonej działalności.
Aktualne orzecznictwo w zakresie możliwości zaliczenia do KUP przez osoby wykonujące zawody prawnicze wydatków na ubiór (jak buty, koszule, garnitury) nie zmieniło się na przełomie ostatnich lat. Zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne w dalszym ciągu stoją na stanowisku, że wydatki tego typu – jak garnitur, koszula, buty i inne elementy garderoby – dotyczą rzeczy z natury osobistych, zatem nie powinny być one zaliczane do KUP, bez względu na to czy i w jakim stopniu są używane w trakcie wykonywanej działalności gospodarczej (wyrok WSA w Warszawie z 17.3.2021 r., III SA/Wa 2222/20, Legalis).
W przywołanym wyżej wyroku sąd wskazał, że wydatki na ten cel są wydatkami ściśle osobistymi, związanymi z realizacją osobistych potrzeb, niezależnie od prowadzonej działalności. Sądy niejednokrotnie podkreślały, że garnitur nie jest strojem, który jest obowiązkowy w zawodzie prawniczym – jednak jest on na pewno wskazany w celu odpowiedniej prezentacji adwokata/ radcy prawnego. Bez tego stroju jednak osoby te mogą w dalszym ciągu wykonywać swój zawód.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25.11.2015 r. (II FSK 2213/13, Legalis) podzielił ugruntowaną linię orzeczniczą przesądzającą, że związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub zakładanym przychodem z działalności musi mieć charakter obiektywny. Natomiast garnitur, podobnie jak koszula i inne elementy garderoby, są ze swej natury rzeczami osobistymi, których zakup nie zalicza się do KUP, bez względu na to, w jakim stopniu są używane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Takie stanowisko w dalszym ciągu jest powielane przez obecnie orzekające składy sędziowskie.