Od 31.7.2021 r. biura rachunkowe realizują ustawę AML.
Pobierz bezpłatnego e-booka od C.H.Beck "AML w biurze rachunkowym" i poznaj nowe obowiązki.

 

Od Autorów:

Marta Wysocka-Fronczek

Mimo faktu, iż biura rachunkowe zostały zobowiązane do stosowania przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy od 31 lipca 2021 r. to nadal wiele z nich boryka się z problemami wdrożenia stosownych rozwiązań w swoim biurze rachunkowym.

W naszym e-booku znajdziesz informacje jakie obowiązki spoczywają na biurach rachunkowych, jak sprawnie i prawidłowo je wdrożyć w swoim biurze rachunkowym, możesz skorzystać z przygotowanych wzorów dokumentów dostosowanych do potrzeb biur rachunkowych.

 

 

Wojciech Kapica

14 lipca 2021 r. weszła w życie najobszerniejsza, jak do tej pory, nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, przy czym największe zmiany miały ponad 4-miesięczne vacatio legis. Warto zapoznać się ze zmianami, które weszły w życie 31 października 2021 r. Wydają się być proste i niewielkie, lecz w sposób gruntowny zmieniają kompetencje instytucji obowiązanych i wymagany od nich stopień staranności przy wykonywaniu ich zadań.

 

Więcej treści księgowych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj 

31 października 2021 r.

Zmiany 31 października 2021 r. zgodnie z nowelizacją ustawy z 30.3.2021 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu oraz niektórych innych ustaw.

Nowy katalog podmiotów zobowiązanych

Do grupy podmiotów zobowiązanych do realizacji obowiązków w zakresie AML dołączono również osoby świadczące usługi sporządzania deklaracji, prowadzenia ksiąg podatkowych, udzielania porad, opinii lub wyjaśnień z zakresu przepisów prawa podatkowego lub celnego.

Wzory dokumentów

W e-booku znajdziesz wszystkie wzory dokumentów niezbędnych do wdrożenia się w regulacje AML.

Pobierz bezpłatny e-book „AML w biurze rachunkowym”

Wypełnij formularz, w e-mailu zwrotnym otrzymasz link do publikacji.

 

  Oferta bezpłatnego e-booka kierowana jest do firm, biur rachunkowych, instytucji, kancelarii prawnych i nie jest dostępna dla klientów indywidualnych.

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu realizacji zamówionych usług. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.   

  AML w biurach rachunkowych – esencja zmian

   

  Marta Wysocka-Fronczek
  Redaktor Legalis Księgowość Kadry Biznes

  Zapoznaj się z zawartością publikacji

  "AML w biurze rachunkowym" - wszystko co musisz wiedzieć

  Wojciech Kapica, Marta Wysocka-Fronczek

  2023 r.

  Wydawnictwo C.H.Beck

  Spis treści

  Wykaz skrótów
  Wprowadzenie
  1. Obowiązki biur rachunkowych
  1.1. Osoba odpowiedzialna
  1.2. Wdrożenie wewnętrznych regulacji
  1.3. Obowiązek szkoleniowy
  1.4. Analiza oceny ryzyka
  1.5. Identyfikacja klienta
  1.6. Beneficjent rzeczywisty
  1.7. Identyfikacja PEP
  1.8. Szczególne środki ograniczające
  1.9. Monitorowanie transakcji
  1.10. Transakcje podejrzane
  1.11. Przekazywanie informacji do GIIF
  1.12. Termin przechowywania danych
  2. Kary dla biura rachunkowego za naruszenie ustawy
  3. Kontrola GII

  Wzory dokumentów

  1.  Wzory dokumentów:
   1. Wzór uchwały zarządu
   2. Wzór powierzenia obowiązków z zakresu AML
   3. Wzór oświadczenia pracownika w zakresie zapoznania się oraz zobowiązania do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
   4. Wewnętrzna regulacja o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
   5. Analiza oceny ryzyka AML

  O Autorach

  Wojciech Kapica ekspert w zakresie regulacji sektora finansowego, systemów zgodności (compliance) oraz etyki w działalności instytucji finansowych; współkierujący departamentem prawa rynku finansowego w kancelarii SMM Legal Maciak Mataczyński Adwokaci Sp.k.; specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowego i ubezpieczeń, polityce nadzorczej i ładzie korporacyjnym w podmiotach nadzorowanych; autor kilkudziesięciu publikacji i twórca wielu autorskich szkoleń dotyczących regulacji bankowych, ubezpieczeniowych i przeciwdziałania praniu pieniędzy; redaktor i współautor książki Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Praktyczny przewodnik (2018) oraz Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Komentarz (2019).

  Marta Wysocka-Fronczek prawnik, certyfikowany compliance oficer, ekspert w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i compliance w instytucjach finansowych. Specjalizuje się również w zagadnieniach corporate governance, kontroli wewnętrznej, compliance, audytu wewnętrznego, zarządzania ryzykiem i whistleblowingu.

  Wypróbuj Legalis Księgowość Kadry Biznes. Pełna wersja programu bezpłatnie na 7 dni!

  Zadzwoń:
  22 311 22 22
  lub zostaw swoje dane, a Doradca przeprowadzi szkolenie z obsługi
  i uruchomi dostęp

  W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).

  W polu numeru NIP należy stosować wyłącznie cyfry (min. 10).

  Uzyskaj dostęp

  * Pola wymagane
  Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


  Oferta kierowana jest do biur rachunkowych, firm, instytucji i nie jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.