Obowiązek poinformowania PFR o poziomie partycypacji w PPE
Kilka lat temu weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pracowniczych programach emerytalnych oraz ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, w ramach której pojawił się nowy obowiązek dla pracodawców prowadzących PPE – raportowanie poziomu partycypacji w PPE. Raportowanie poziomu partycypacji jest powiązane z PPK w taki sposób, że niespełnienie jednej z przesłanek jaką jest odpowiedni poziom partycypacji w ramach PPE, powoduje konieczność utworzenia przez takiego pracodawcę PPK.
Obowiązek poinformowania PFR o poziomie partycypacji w PPE, oznacza przekazywanie do PFR dwa razy w roku informacji o poziomie partycypacji w PPE – do dnia 31 stycznia oraz do dnia 31 lipca, według stanu odpowiednio na dzień 1 stycznia oraz dzień 1 lipca. Poziom partycypacji jest ważny przede wszystkim dla pracodawców korzystających ze zwolnienia z obowiązku tworzenia PPK.
Pracodawcy, którzy prowadzą PPE, przekazują Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) oświadczenia o liczbie uczestników programu oraz liczbie pracowników zatrudnionych u pracodawcy według stanu na dzień 1 stycznia i według stanu na dzień 1 lipca w danym roku kalendarzowym, czyli poziomu partycypacji w PPE. Podobnie jak to miało miejsce ostatni raz w lipcu 2024 r., również w styczniu 2025 r. pracodawcy będą musieli przekazać wskazane dane do PFR.
W tym celu został stworzony specjalny formularz, w którym pracodawcy mogą w sposób elektroniczny przekazać dane. Polski Fundusz Rozwoju powinien przekazać w postaci elektronicznej (podobnie jak w lipcu) link do strony, na której pracodawcy prowadzący PPE po uwierzytelnieniu będą przekazywać informacje o poziomie partycypacji. Od 2.1.2025 r. PFR wysyła do przedsiębiorców prowadzących PPE indywidualne kody TOKEN. Wraz z numerem NIP umożliwiają one zalogowane się na stronie internetowej, na której znajduje się formularz.
Oświadczenie pracodawcy
Oświadczenie pracodawcy będzie musiało zostać przekazane w postaci papierowej albo elektronicznej do 31.1.2025 r. według stanu na 1.1.2025 r. Ustawa wprost wskazuje, że ostatni dzień, w którym należy przekazać dane to 31 stycznia.
Oświadczenie dotyczące poziomu partycypacji w prowadzonym PPE pracodawcy będą mogli w styczniu przekazać, na dwa sposoby:
- po pierwsze elektronicznie, za pomocą specjalnego formularza na stronie: https://ppe.pfr.pl
- druga możliwość to przesłanie oświadczenia bezpośrednio do PFR na specjalny uruchomiony w tym celu adres mailowy: oswiadczenie-ppe@pfr.pl .
Wskazane dane będą niezbędne do zweryfikowania, czy pracodawcy prowadzący PPE i nie posiadający PPK spełniają ustawowe przesłanki uprawniające ich do niewdrażania PPK – wśród tych przesłanek jest m.in. zapewnienie partycypacji w PPE na poziomie co najmniej 25% (art. 133 ust. 1 i ust. 2 pkt 5 ustawy z 4.10.2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych).
Poziom partycypacji poniżej 25%
W momencie, kiedy poziom partycypacji w PPE na dzień 1 stycznia będzie niższy niż 25% osób zatrudnionych w danym podmiocie zatrudniającym, to zwolnienie takiego pracodawcy z obowiązku wdrożenia PPK przestaje obowiązywać następnego dnia po tej dacie. W związku z tym, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy (90 dni) należy zawrzeć w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowę o prowadzenie PPK, oraz – nie później niż na 10 dni roboczych przed upływem tego terminu – umowę o zarządzanie PPK.
Prawie 26 mld zł aktywów w PPE
Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec 2023 r. liczba rachunków osób oszczędzających w PPE wyniosła 675,6 tys. W stosunku do 2022 r. w 2023 r. przybyło 23,4 tys. rachunków. Dla porównania ostatnie dane PFR Portal PPK wskazują, że w PPK na koniec listopada 2024 r. uczestniczy 3,66 mln osób, na łącznie ponad 4,39 mln aktywnych rachunkach PPK. Wartość aktywów PPE na koniec 2023 roku przekroczyła 25,6 mld zł (dane dotyczące wartości aktywów PPE w poprzednich latach na wykresie). Dane dotyczące aktywów PPE na koniec 2024 r. powinniśmy poznać w połowie 2025 r.