W opisanym przez Państwa przypadku nieaktualny stał się cel wypowiedzenia, tzn. brak zapotrzebowania na pracowników w związku z brakiem zawarcia spodziewanego kontraktu. Bez znaczenia w omawianym przypadku pozostaje fakt, że cel wypowiedzenia był aktualny w momencie wręczania pracownikom oświadczeń o wypowiedzeniu umów o pracę, skoro jeszcze przed zakończeniem biegu okresów wypowiedzeń stało się jasne, że wskazana przyczyna nigdy nie zaistnieje. Dlatego też wręczone już oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę należy cofnąć.
Z treści Państwa pytania wynika, że przyczyna wypowiedzenia była aktualna na moment wręczania pracownikom oświadczeń o wypowiedzeniu umów o pracę. Jednakże przyczyna ta uległa dezaktualizacji w trakcie biegu okresu wypowiedzenia. I tutaj należy wskazać na tezę XIII uchwały SN z 27.6.1985 r. (III PZP 10/85, Legalis), zgodnie z którą wypowiedzenie (umowy o pracę) nie jest ograniczone terminem od ujawnienia przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Jeżeli jednak okoliczność uzasadniająca wypowiedzenie na skutek upływu czasu stała się nieaktualna ze względu na cel wypowiedzenia, może być ono uznane za nieuzasadnione.
W opisanym przez Państwa przypadku zmaterializowała się przytoczona powyżej teza uchwały SN, albowiem nieaktualny stał się cel wypowiedzenia, tzn. brak zapotrzebowania na pracowników w związku z brakiem zawarcia spodziewanego kontraktu. Bez znaczenia w omawianym przypadku pozostaje fakt, że cel wypowiedzenia był aktualny w momencie wręczania pracownikom oświadczeń o wypowiedzeniu umów o pracę, skoro jeszcze przed zakończeniem biegu okresów wypowiedzeń stało się jasne, że wskazana przyczyna nigdy nie zaistnieje. Dlatego też wręczone już oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę należy cofnąć.