Dentysta nie odliczy specjalistycznych okularów

Taką interpretację uzyskała podatniczka, która prowadzi działalność gospodarczą w formie indywidualnej praktyki lekarsko-dentystycznej. Używa w gabinecie specjalnych okularów, które zabezpieczają oczy przed dostaniem się materiału biologicznego (np. szczątków borowanych zębów) czy materiałów chemicznych. Ze względu na wadę wzroku musi mieć specjalne soczewki korekcyjne. Bez nich nie mogłaby wykonywać zawodu. Zapytała, czy może odliczyć wydatki na badanie wzroku oraz na zakup okularów korekcyjnych, które będą służyły jej wyłącznie do pracy.

Odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej okazała się jednak negatywna. Stwierdził, że takie zakupy mają na celu ochronę zdrowia wnioskodawczyni. Wada wzroku wymusza zakup okularów lub soczewek niezależnie od tego, czy dana osoba prowadzi biznes. Z tego wniosek, że bezpośrednim celem podatniczki jest zabezpieczenie wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

„Pomimo wskazania, że wnioskodawczyni będzie używała zakupionych okularów korekcyjnych i soczewek wyłącznie do pracy w gabinecie stomatologicznym, powyższy zakup jest uwarunkowany stanem zdrowia, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym" – napisał dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2 -1.4011.423.2019.1.ISL
 

Przetestuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Wyślij

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywtności