Debata o Małym ZUSie Plus – dowiedz się jakie są problemy i propozycje ich rozwiązania

Od kiedy można ponownie skorzystać z „Małego ZUS Plus” i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne?
Czy w 2024 r., spełniając wszystkie warunki do korzystania z ulgi, przedsiębiorca będzie mógł ponownie zarejestrować się z kodem 059000?

Zachęcamy do zapoznania się z dyskusją ekspertów: Oskara Sobolewskiego i dra Tomasza Lasockiego oraz r.pr. Andrzeja Radzisława.

Bezpłatny dostęp

Pełna wersja
Legalis Księgowość Kadry Biznes
przez 7 dni

Indywidualna pomoc w rozwiązaniu problematycznych kwestii od jednego ze 140 ekspertów

Odbierz 1 bezpłatną konsultację z ekspertami Poradni

O czym jest debata?

 

W przygotowanej debacie eksperci C.H.Beck podejmują polemikę na temat terminu ponownego skorzystania z ulgi Mały ZUS Plus. Gośćmi Oskara Sobolewskiego są eksperci od lat funkcjonujący w ubezpieczeniach. Obniżone składki, czyli tzw. Mały ZUS Plus, mogą być opłacane maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności.

Dobrą wiadomością jest to, że możliwe jest także powtórne skorzystanie z ulgi, ale kiedy najwcześniej – w tej materii stanowiska są podzielone.

Wielu przedsiębiorców rozumiało ten przepis w taki sposób, że odpowiedź na pytanie kryje się w różnicy: 60 miesięcy – 36 miesięcy = 24 miesiące. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, której dotyczy problem, od 1.1.2024 r. mogłaby więc ponownie rozpocząć korzystanie z tzw. małego ZUS Plus. Jeśli bowiem prowadziła działalność 5 lat oraz w pierwszym, drugim oraz trzecim roku działalności korzystała z „Małego ZUS-u Plus”, ale w czwartym i piątym roku działalności już nie, to od początku szóstego roku działalności ponownie mogłaby rozpocząć korzystanie z tej ulgi.

Jednak ZUS uznał, że przepis ten powinien być odczytywany w sposób literalny i w takim przypadku odrzucał zgłoszenia przedsiębiorców, stwierdzając że osoby, które korzystały z ulgi „Mały ZUS Plus” w latach 2019–2021 mogą skorzystać z tej ulgi dopiero w 2025 r.

Odmienne rozumienie przepisu przez przedsiębiorców i ZUS, niewykluczone, że po raz kolejny doprowadzą strony do konieczności skorzystania z rozstrzygnięć sądów.

Nasi prawnicy podejmują polemikę nad zagadnieniem, a Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje korzystną dla ubezpieczonych interwencję. Zapraszamy do jej obejrzenia i zapoznania się ze zdaniem ekspertów.

Uczestnicy debaty:

Oskar Sobolewski

ekspert emerytalny i rynku pracy w HRK

dr Tomasz Lasocki

adiunkt na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego

r.pr. Andrzej Radzisław

Goźlińska Petryk & Wspólnicy

Więcej treści i eksperckich analiz z zakresu księgowości, kadr i biznesu w Systemie Legalis Księgowość Kadry Biznes.

Dowiedz się więcej!

 

Wypróbuj Legalis Księgowość Kadry Biznes. Pełna wersja programu bezpłatnie na 7 dni!

Zadzwoń:
22 311 22 22
lub zostaw swoje dane, a Doradca przeprowadzi szkolenie z obsługi
i uruchomi dostęp

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).

W polu numeru NIP należy stosować wyłącznie cyfry (min. 10).

Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Oferta kierowana jest do biur rachunkowych, firm, instytucji i nie jest dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.