Transakcja taka nie podlega opodatkowaniu PIT ani VAT. Podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ale możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia.
Autor wnioskuje, że chodzi o nieodpłatną darowiznę przedsiębiorstwa, a nie np. jego sprzedaż. Darowizna nie podlega opodatkowaniu PIT, ale podlega podatkowi od spadków i darowizn. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przychodów tej ustawy nie stosuje się bowiem do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn przewidują możliwość zwolnienia małżonków od podatku, nawet jeżeli dotyczy to przedsiębiorstwa. Przepis art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi bowiem, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a więc od chwili zawarcia umowy darowizny.
Stosownie do treści art. 751 § 1 Kodeksu cywilnego zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Przy czym do zbycia przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzi nieruchomość, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego.
W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. „Zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.