Tak, możliwa będzie jego sprzedaż bez konieczności rozliczenia podatku dochodowego.
Faktura wykupu o wartości 18 000 zł brutto będzie podstawą do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych. Podatnik jest zwolniony od VAT w myśl art. 43 ustawy o VAT, w związku z czym cała kwota brutto stanowić będzie wartość początkową środka trwałego.
Z uwagi na fakt, iż samochód służy zarówno celom firmowym, jak i prywatnym (tzw. użytek mieszany), to w myśl art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT jedynie 75% kosztów eksploatacyjnych (paliwo, serwis, części, OC itp.) może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli podatnik wycofa samochód z działalności gospodarczej (przeniesienie do majątku prywatnego), przestaje go amortyzować – nieodpisana część amortyzacji przepada i nie może zostać zaliczona do KUP po wycofaniu, zaś darowizna auta, np. na rzecz żony, jest neutralna podatkowo dla darczyńcy (nie powoduje przychodu).
Transakcja sprzedaży samochodu może być zwolniona od PIT, ale musi minąć 6 miesięcy od końca miesiąca wycofania z działalności, a nie od darowizny, o czym stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jeśli auto zostało wycofane z działalności, a dopiero potem darowane, to nowy właściciel może je sprzedać bez podatku dochodowego po upływie 6 miesięcy, liczonych od końca miesiąca wycofania z działalności.