W ocenie autora wszelkie wydatki związane z budową nieruchomości powinniśmy ewidencjonować jako inwestycję na kontach zespołu „6” – dopiero po zakończeniu budowy, inwestycja ta będzie mogła zostać zaewidencjonowana w księgach rachunkowych jako towar, a koszty zostaną rozliczone w chwili sprzedaży jako koszty sprzedanych towarów.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Pod pojęciem środka trwałego w budowie należy rozumieć środek trwały w trakcie budowy, ulepszenia lub montażu istniejących już środków trwałych oraz środki gotowe do przekazania do użytkowania. Do tej definicji wlicza się również poniesione nakłady na przedsięwzięcie budowy, przebudowy, adaptacji lub jego montażu.

Kierując się art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości – środkami trwałymi są m.in. rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:

1) nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki, a także będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

2) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,

3) ulepszenia w obcych środkach trwałych,

4) inwentarz żywy.

W tej sytuacji, nie możemy ewidencjonować wydatków dotyczących budowy nieruchomości jako środki trwałe w budowie, gdyż będzie ona przeznaczona do sprzedaży, nie zaś do użytku na potrzeby jednostki. W związku z powyższym, poprawnym będzie ujmowanie wydatków na kontach zespołu „6” do chwili zakończenia budowy.

Łatwe obliczenia dzięki kalkulatorom w Legalis Księgowość Kadry Biznes Przetestuj