W mojej opinii należy sporządzić sprawozdanie w terminie dla Państwa możliwym. Nastąpiła sytuacja losowa, o której poinformowano US, który nie wyciągnie z tego tytułu żadnych konsekwencji. Ponadto, zdecydowanie ważniejszym terminem wynikającym z ustawy o rachunkowości (dalej: RachunkU) jest termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz termin jego złożenia w KRS.
Brak złożenia sprawozdania w terminie
Przepis art. 52 ust. 1 RachunkU stanowi, iż kierownik jednostki zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.
Natomiast proszę pamiętać, że po sporządzeniu sprawozdania finansowego – zostaje ono przedstawione właściwym organom, po czym obowiązek zatwierdzenia sprawozdania finansowego, w myśl art. 53 ust. 1 RachunkU – występuje w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego tj. 30.6.2023 r., zaś samo złożenie ich we właściwym rejestrze sądowym najpóźniej do 15 dni kalendarzowych od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego, co wynika z literalnego brzmienia art. 69 ust. 1 RachunkU.
Oczywiście termin sporządzenia sprawozdania finansowego, który określony został jako nie późniejszy niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, jest również ważny, bowiem czas na analizę i zatwierdzenie sprawozdania przez zarząd, wspólników, komplementariuszy, likwidatorów jest niezbędny, aby mogli oni z pełną świadomością zatwierdzić sporządzone przez kierownika jednostki sprawozdanie finansowe.
Biorąc pod uwagę odpowiedzialność karną, którą reguluje rozdział 9 RachunkU – w art. 77 możemy przeczytać, iż:
Kto wbrew przepisom ustawy dopuszcza do:
1) nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, prowadzenia ich wbrew przepisom ustawy lub podawania w tych księgach nierzetelnych danych,
2) niesporządzenia sprawozdania finansowego, skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej, sporządzenia ich niezgodnie z przepisami ustawy lub zawarcia w tych sprawozdaniach nierzetelnych danych
– podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.
Oczywiście Państwa intencją jest sporządzenie sprawozdania finansowego, znają Państwo obowiązki i terminy sprawozdawcze, natomiast wystąpiła sytuacja losowa, w której możecie nie zdążyć sporządzić sprawozdania w terminie.
Zaś art. 79 RachunkU stanowi, iż kto wbrew przepisom ustawy, m.in.;
– nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia
– nie składa sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym
Podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
Powyższy przepis powiązany jest z samym zatwierdzeniem sprawozdania finansowego i złożeniem go do KRS.
Niezłożenie sprawozdania do końca marca
Teoretycznie może zostać zastosowana odpowiedzialność karna opisana w rozdziale 9 RachunkU. Dodatkowe narzędzia umożliwiające egzekwowanie powyższych obowiązków zapisane zostały w KRSU. W art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym zapisano, że: „W przypadku stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia – wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin”.
Jest to tzw. postępowanie przymuszające. Co do zasady, raczej dąży się do uzupełnienia brakujących informacji, aniżeli nakładanie kar. Osobiście spotkałem się jedynie z upomnieniami w sprawie pilnego uzupełnienia informacji. Warto nadmienić, iż funkcjonuje również infolinia KRS, na której możecie zaczerpnąć Państwo informacji u źródła.
Niezłożenie CIT za 2024 r. do końca marca
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie dołożenie wszelkich starań, aby CIT za 2024 r. złożyć zgodnie z ustawowym terminem. Natomiast jeżeli się nie uda – to sugeruje kontakt z US i poinformowanie o sytuacji (o której de facto już wiedzą, ponieważ poinformowaliście Państwo o zaistniałym problemie). Generalnie po poinformowaniu US można albo złożyć deklaracje na podstawie danych jakimi Państwo dysponujecie na czas terminu i następnie dokonać korekty deklaracji albo wstrzymać się chwilę i następnie uzupełnić braki związane z niezłożeniem deklaracji z uwzględnieniem czynnego żalu i wyjaśnienia opóźnienia w skutek sytuacji losowej, która nastąpiła z przyczyn całkowicie niezależnych od Państwa. Moja rekomendacją jednak jest rozmowa z naczelnikiem US dla Państwa jednostki i przedstawienie sytuacji. Urzędy co do zasady rzadko nakładają kary za opóźnienia, częściej zdarza się wysyłanie upomnień. Natomiast sytuacja, w której Państwo się znaleźliście powinna być dla US całkowicie zrozumiała, bowiem do odtworzenia są księgi za cały rok.