Trudna sytuacja gospodarcza, kwarantanna, przestoje w przedsiębiorstwach, zamykane firmy, brak pracy i brak dochodów powoduje, że kredytobiorcy mogą mieć problemy ze spłatą swoich zobowiązań, zaciągniętych w bankach, zwłaszcza że trzeba jeszcze regulować inne zobowiązania.

W krajach, które z epidemią koronawirusa musiały radzić sobie wcześniej, obowiązek spłaty rat bankowych został uregulowany ustawowo. W Polsce takie rozwiązania nie były potrzebne, bo 16 marca Związek Banków Polskich poinformował, że banki ułatwią zawieszenie spłaty rat kredytów przez okres do trzech miesięcy.

Według zapewnień ZBP szczególne rozwiązania będą uwzględnione przy spłacie zarówno kredytów hipotecznych, jak i kredytów gotówkowych – dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Banki same określają sposób realizacji tych zobowiązań. Jako pierwszy rozwiązania przedstawił mBank – tutaj można wstrzymać spłatę części kapitałowej raty na sześć miesięcy. Wakacje kredytowe są przyznawane bezpłatnie – każdemu, kto o nie zawnioskuje.

Zareagowały także PKO BP i Raiffaisen Bank, gdzie można zawiesić spłatę rat na trzy miesiące.