Stosowanie preferencyjnych podatkowo metod amortyzacji podlega ograniczeniom w przypadku nabywania składników majątkowych zaliczanych do 7 grupy KŚT z pewnymi wyjątkami. Zatem w przypadku samochodu nie można z nich skorzystać. Przyczepa nie jest pojazdem samochodowym. Amortyzacja fabrycznie nowych środków trwałych jest możliwa w przypadku nowo powstałego podatnika.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: PDOPrU) wskazuje zasady amortyzacji z jakich mogą korzystać podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą oraz mali podatnicy.
Po pierwsze należy wskazać, iż nie są podatnikami rozpoczynającymi działalność, a zatem nie mają preferencyjnych metod zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:
1) w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo
2) w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną albo
3) przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 Euro; wartość tych składników oblicza się stosując odpowiednio art. 14 PDOPrU.
Zatem jeśli ten warunek jest spełniony to zgodnie z art. 16k ust. 7 PDOPrU podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, z zastrzeżeniem art. 16k ust. 11 PDOPrU oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50 000 Euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Powyższe oznacza, iż w przypadku przyczepki zaliczonej do rodzaju 747 Naczepy i przyczepy z rozporządzenia w sprawie KŚT można zastosować omawianą metodę. Autor przypomina, iż rodzaj 747 obejmuje m.in. naczepy i przyczepy do przewozu towarów, a wiec przyczepę, o której mowa w pytaniu.
Nie można zastosować tej metody do samochodu osobowego.
Po drugie, w odniesieniu do przyczepy limit może być wykorzystany w całości do kwoty przeliczonej 50 000 Euro za dany rok. Proszę pamiętać, iż na potrzeby pomocy de minimis to nie jest wprost przenożenie kwoty. Wystąpić należy o wyznaczenie tzw. ekwiwalentu pomocy de minimis do US i wtedy wiadomo będzie jaką część pomocy wykorzystano. Pomocy de minimis nie można wykorzystać na samochód.
Po trzecie, nie ma ograniczenia w odliczeniu VAT jeśli chodzi o przyczepy. To nie jest pojazd samochodowy, i nie ma znaczenia że będzie używany z samochodem osobowym. Są to odrębne środki trwałe, a przyczepa wg wskazanych informacji będzie służyła wyłącznie działalności opodatkowanej. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: VATU) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 VATU przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniami niedotyczącymi analizowanej sytuacji.
Jeśli mowa o pojazdach samochodowych, rozumie się przez to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Ustawa prawo o ruchu drogowym wskazuje w art. 2 ust. 2, iż pojazdy samochodowe to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Przyczepa nie jest pojazdem silnikowym, więc ograniczenia z art. 86a VATU nie mają zastosowania.
W opisywanej sytuacji można, zastosować metodę przyspieszonej amortyzacji. Podatnicy mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej nabytych fabrycznie nowych środków trwałych zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 000 zł. Zatem w przypadku innych składników niż pojazdy i przyczepa (oba są w grupie 7) można zastosować u nowo powstałego podatnika tę metodę.