Wybieram się na urlop na Słowację. Jadę samochodem brata, bo jest wygodniejszy. O jakie dokumenty powinienem zadbać?
Słowacja znajduje się w strefie Schengen, poruszanie się po tym kraju samochodem nie wymaga więc dodatkowych dokumentów poza wymaganymi w Polsce. Na Słowacji nie jest też prawnie określona konieczność posiadania upoważnienia do kierowania pojazdem, jeśli nie jesteśmy jego właścicielem. Wymagane dokumenty to:
• dowód osobisty lub paszport,
• prawo jazdy dla kierującego pojazdem,
• ubezpieczenie OC.
Mimo że nie jest to prawnie wymagane, wybierając się na Słowację pożyczonym samochodem, warto pomyśleć o sporządzeniu pełnomocnictwa choćby na zwykłej kartce papieru.
Wykupiłem wczasy na Węgrzech. Chcemy tam dotrzeć własnym samochodem. Czy mogę jeszcze w kraju wykupić winiety? Jeśli tak, to jak mam to zrobić?
Istnieje kilka możliwości zakupu winiet, a najbardziej popularną jest metoda online. Wystarczy wypełnić wniosek i nie trzeba przejmować się naklejaniem winiety na szybę auta. Można też kupić winietę standardową, którą znajdziemy na stacjach benzynowych lub w różnych punktach przygranicznych. Kupon kontrolny, dla bezpieczeństwa, należy przechowywać przez dwa kolejne lata. Kupując winiety na Węgrzech, warto zwrócić uwagę na podział nie tylko ze względu na długość obowiązywania, ale także kategorie pojazdów, a te są aż cztery.
Zaplanowałem wakacje w Toskanii. Znajomi straszą mnie, że obowiązują tam jakieś szczególne przepisy. Na co mam zwrócić uwagę?
Samochody osobowe mogą się poruszać z prędkością do 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h na niezabudowanym oraz 130 km/h na autostradzie. Maksymalne prędkości są jednak mniejsze, gdy kierowca ma staż mniejszy niż trzy lata lub gdy nawierzchnia jest mokra.
Czy podróżując po Włoszech, wysiadając z auta, szczególnie na głównych drogach, trzeba mieć kamizelkę?
Tak, przy wszystkich głównych drogach należy wkładać odblaskową kamizelkę.
—Agata Łukaszewicz