Jeśli za punkty można nabyć towary i usługi opodatkowane różnymi stawkami VAT, to będziemy mieli do czynienia z bonem różnego przeznaczenia. Jeśli można je wymienić na towary i usługi opodatkowane jedną stawką VAT, to będziemy mieli do czynienia z bonem jednego przeznaczenia.
Jeśli punkty są bonem:
1) jednego przeznaczenia – opodatkowanie następuje w momencie „zakupu” punktów,
2) różnego przeznaczenia – opodatkowanie następuje w momencie „wykorzystania” punktów.
Zdaniem Autora punkty, o których mowa, to tzw. bony (vouchery). Zgodnie bowiem ze stosowną definicją bon to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, lub tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu.
Taki właśnie charakter mają te punkty. Są one przyjmowane jako wynagrodzenie za towary lub usługi od określonych dostawców (usługodawców).
Sposób opodatkowania tego zdarzenia jest uzależniony od tego, czy te punkty są bonem jednego przeznaczenia, czy bonem różnego przeznaczenia.
Bon jednego przeznaczenia to bon, w przypadku którego miejsce dostawy towarów lub świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota należnego podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze z tytułu dostawy tych towarów lub świadczenia tych usług są znane w chwili emisji tego bonu. Bon różnego przeznaczenia to bon inny niż bon jednego przeznaczenia.
W praktyce sprowadza się to do tego, że jeśli za punkty można nabyć towary i usługi opodatkowane różnymi stawkami VAT, to będziemy mieli do czynienia z bonem różnego przeznaczenia. Jeśli można je wymienić na towary i usługi opodatkowane jedną stawką VAT, to będziemy mieli do czynienia z bonem jednego przeznaczenia.