Jeśli jednostka dokonała zmiany przeznaczenia obiektu, to nakłady te mogą spełniać definicję ulepszenia środka trwałego. Nie ma znaczenia fakt, iż poniesione nakłady dotyczą zmiany przeznaczenia na taką, jaka była przed poprzednimi pracami. Jeśli jednostka nie zamierza przekształconego w mieszkanie obiektu używać na własne potrzeby, to powinna go przekwalifikować na „Inwestycję w nieruchomości”.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości wartość początkową, stanowiącą cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego, powiększają koszty jego ulepszenia, polegającego na przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powodującego, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa wartość posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.

Komunikat Ministra Rozwoju i Finansów z 25.5.2017 r. w sprawie ogłoszenia uchwały Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie przyjęcia Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” objaśnia pojęcie ulepszenia i wskazuje, iż nakłady poniesione na środek trwały uznaje się za ulepszenie zwiększające jego wartość początkową, jeżeli spełnione są jednocześnie dwa warunki:

1) przeprowadzane prace lub czynności mają charakter: przebudowy, rozbudowy, modernizacji lub rekonstrukcji obiektu środka trwałego,

2) w wyniku tych prac oczekuje się wzrostu wartości użytkowej ulepszonego środka trwałego w stosunku do posiadanej uprzednio wartości użytkowej.

Przebudowa zmienia parametry techniczne lub użytkowe istniejącego środka trwałego, ale nie zmienia jego parametrów charakterystycznych. Przykładem może być przebudowa domu mieszkalnego na biurowiec lub odwrotnie. Innym przykładem przebudowy może być np. zamiana w pojeździe skrzyni biegów z ręcznej na automatyczną. Przebudowa może być połączona z modernizacją lub adaptacją (zwłaszcza w przypadku obiektów budowlanych). Jeżeli adaptacja zmienia sposób wykorzystania środka trwałego bez zmiany jego parametrów charakterystycznych, to spełnia definicję przebudowy.

Koszty przebudowy należy ująć jako zwiększenie wartości środka trwałego. Spowoduje to zwiększenie podstawy naliczania odpisów amortyzacyjnych w rachunkowości. Po przyjęciu modernizacji do użytkowania należy się też zastanowić, czy obiekt ten nie będzie „Inwestycją w nieruchomości”, bowiem jednostka nie zamierza go użytkować, a jedynie uzyskać w przyszłości korzyści poprzez jego sprzedaż.

Łatwe obliczenia dzięki kalkulatorom w Legalis Księgowość Kadry Biznes Przetestuj