To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia istnienia związku przyczynowo–skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami a uzyskaniem przychodu.
Aby podatnik mógł uznać konkretny wydatek za koszt uzyskania przychodu, niezbędne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, musi on być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT), a po drugie, nie może być wymieniony w katalogu negatywnym zamieszczonym w art. 23 ustawy o PIT. Wydatki, o których mowa w pytaniu, nie zostały zamieszczone w katalogu negatywnym uniemożliwiającym zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów, a co za tym idzie, o ile są one związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a podatnik jest w stanie udowodnić istnienie związku przyczynowo–skutkowego pomiędzy ich poniesieniem a uzyskaniem przychodu, można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.
Warto zauważyć, że organy podatkowe wykazują się w tym zakresie wobec sportowców wyjątkowo liberalnym podejściem. W interpretacji indywidualnej z 31.5.2022 r. Dyrektor KIS (0114-KDIP2-1.4011.394.2022.1.KW) pozwolił podatnikowi będącemu zawodnikiem rugby na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nie tylko wydatków na lekarzy specjalistów, fizjoterapeutów, rehabilitantów i zabiegi specjalistyczne takie jak krioterapia, magnetronika, naświetlanie laserowe, masaże, ale również na wizyty u fryzjera i kosmetyczki, które są niezbędne do realizacji celów reklamowych i marketingowych klubu w związku z wystąpieniem na gali, udzielaniem wywiadów dziennikarzom czy konferencji prasowej.