W zależności od formy prawnej organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe jest organ, który zgodnie z przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki.

Kup Legalisa Księgowość Kadry Biznes online i uzyskaj natychmiastowy dostęp! Sprawdź

Konieczność zatwierdzenia lub nie sprawozdania finansowego (w szczególnych sytuacjach takich jak przekształcenie lub zawieszenie) należy rozpatrywać indywidualnie w zależności od konkretnej sytuacji.

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego. W przypadku roku obrotowego zgodnego z kalendarzowym termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego upłynie z dniem 30 czerwca roku kolejnego. Zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający podlegają roczne sprawozdania finansowe, a nie sprawozdanie finansowe sporządzone na szczególny moment, jak. np. dla celów udzielenia kredytu czy zmiany formy prawnej.

Ponadto wskazuje się, że podział lub pokrycie wyniku finansowego w przypadku jednostki zobowiązanej do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego, może nastąpić po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, poprzedzonego wyrażeniem przez biegłego rewidenta opinii o tym sprawozdaniu.

Należy również pamiętać, iż za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego zwyczajnego zgromadzenia wspólników są również sprawy dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona (podlega zatwierdzeniu wraz z zatwierdzeniem kolejnego roku obrotowego).

Zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający danej jednostki. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości, organem zatwierdzającym jest organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki. W zależności od formy prawnej organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe jest:

  • w spółce akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy,
  • prostej spółce akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy,
  • w spółce komandytowo-akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie,
  • w spółce z o.o. – wspólnicy,
  • w spółkach jawnych, partnerskich, komandytowych i cywilnych – wspólnicy,
  • w firmie osoby fizycznej – właściciel,
  • w fundacji rodzinnej – zgromadzenie beneficjentów,
  • w spółdzielni – walne zgromadzenie członków lub ich przedstawicieli,
  • w przedsiębiorstwie państwowym – rada pracownicza, a w razie jej braku organ założycielski,
  • w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej – organ założycielski.

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółką kapitałową, na przykład spółka z o.o. w spółkę akcyjną, sprawozdanie finansowe zostaje zatwierdzone przez organ zatwierdzający nowej, przekształconej spółki. Warto pamiętać, iż w przypadku przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, to sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej. Zmiana udziałowca lub wspólnika spółki w trakcie roku lub po jego zakończeniu, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, powoduje, iż sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu przez obowiązujący na dzień jego zatwierdzenia skład wspólników.

Ważne

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego wymaga formy pisemnej.

Łatwe obliczenia dzięki kalkulatorom w Legalis Księgowość Kadry Biznes Przetestuj